czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 29 maja 2003
  • wyświetleń: 807

O miejscowości, której już nie ma

Miejscowości, której już nie ma poświęcono wystawę, jaką można oglądać w Goczałkowicach. "Zarzecze i zarzeczanie, historia i współczesność" - to dzieje miejscowości, która zniknęła z polskich map, kiedy w latach powojennych zadecydowano o budowie zbiornika wodnego na rzece Wiśle pod Goczałkowicami. Mieszkańcom nakazano opuścić własne domy i pola.

Z Zarzecza ewakuowano nie tylko ludność i jej dobytek. Z miejscowej kapliczki trzeba było przenieść Matke Boską Gołyską. Przenosiny obrazu, w asyście zarzeczan, pamięta dobrze mieszkanka Goczałkowic Łucja Fijoł.

Zarzeczan wysiedlono do 72 miejscowości powiatu cieszyńskiego, pszczyńskiego i bielskiego, w tym do Czechowic-Dziedzic. Ilu zarzeczan mieszka obecnie w Czechowicach, tego nie wie nawet sam kustosz tamtejszej Izby Regionalnej Erwin Woźniak.
Z dawnego Zarzecza pozostała tylko niewielka wieś, która stanowi obecnie część Chybia.
Wystawę "Zarzecze i zarzeczanie" Herminy i Edwarda Przemyków można oglądać w sali Gimnnego Ośrodka Kultury w Goczałkowicach.


Iza / Mega FM

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.