czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 14 marca 2008
  • wyświetleń: 1047

Festiwal Wywodzących ze Słowa

III Ogólnopolski Festiwal Wywodzących ze Słowa to najmłodsza cykliczna impreza Miejskiego Domu Kultury promująca sztukę teatru wśród młodzieży szkół średnich, studentów i poszukujących swej drogi życiowej niespokojnych duchów.

Reklama

Festiwal Wywodzących ze Słowa


Czym jest wywiedzione ze słowa tłumaczy Monika Kowalczyk, spiritus movens przedsięwzięcia unikalnego w skali kraju: – Jeden z praktyków gatunku ujął to tak:
„Wywiedzione ze słowa to zabawa słowem i ciałem. Często również: przedmiotem, głosem, publicznością, powietrzem, porami roku, zjawiskami fizycznymi i chemicznymi, uczuciami, gwiazdami, kosmitami, żywiołami, przeszłością i przyszłością, czymś i niczym i czymkolwiek co jesteś w stanie sobie wyobrazić i co odkryje w tym tekście coś czego nigdy tam nie było, nie ma i nie miało prawa być.” I nie oczekujmy bardziej gotowej recepty. Ideą wywodzenia jest wszak poszukiwanie. I dla tych, którzy chcą szukać jest ta impreza.

Trzecia edycja festiwalu tradycyjnie przyciągnie do Czechowic-Dziedzic zarówno krajową czołówkę, czyli laureatów innych festiwali, w ramach których znajduje się kategoria „Wywodzących ze słowa”, jak i debiutantów podejmujących nowe wyzwania, aby sprawdzić siebie i swoje możliwości.

– Naszą imprezę spośród innych podobnych festiwali cechuje, można powiedzieć, wąska specjalizacja. Daje to ogromne możliwości rozpoznania zjawiska i zarażenia pasją sceniczną nowych adeptów sztuki teatralnej. Prezentacje etiud odbywają się w obecności jury, rywalizujących kolegów, publiczności i towarzyszą im każdorazowo gorące komentarze i oceny „na żywo” spierających się często jurorów – tłumaczy Bolesław Folek, dyrektor Miejskiego Domu Kultury.

Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowano 14 marca o godzinie 16.30. Przesłuchania będą trwały do godziny 19.30.

W ramach imprez towarzyszących można będzie obejrzeć znakomite przedstawienie – „Emigrantów” Sławomira Mrożka w reżyserii i wykonaniu Piotra Cyrwusa i Wojciecha Skibińskiego (14 marca, godz. 20.30). Bohaterowie „Emigrantów” nie maja imion. Z dala od domu, w piwnicznej izbie służącej za mieszkanie, przychodzi im spędzić razem sylwestrową noc. Przez te parę godzin rozpoznają nędzę własnej egzystencji. Pierwszy (Wojciech Skibiński) to mózgowiec, który chce uszczęśliwić świat wytworami swojego umysłu. Nie radzi sobie sam z sobą, ale żywi się życiem innych, próbując kierować ich postępowaniem. Druga postać, pochodzący z Podhala Piotr Cyrwus, wyposaża w zewnętrzne cechy swojego krajana. Jego bohater jest „honorny”, prosty w obyciu, trochę śmieszny i tragiczny zarazem.

Drugą propozycją jest koncert w Dworku Stara Cynkownia (15 marca, godz. 17). Wystąpi tam amerykańsko-kanadyjsko-polski kwartet grający mocno energetyczne i dynamiczne dźwięki soulowo-bluesowe.

Festiwal finansowo wspierają Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Bezpłatne wejściówki na przesłuchania konkursowe Wywodzących ze Słowa można odebrać w sekretariacie MDK. Bilety na spektakl i koncert w cenie od 15 do 20 zł są do nabycia również w sekretariacie.

Więcej czytaj w Gazecie Czechowickiej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.