Rozrywka

  • 7 czerwca 2024
  • 10 czerwca 2024
  • wyświetleń: 1117

"Bielscy podhalańczycy" - czerwcowy wykład Jakuba Chowańca w Piwnic Muz

Za nami:

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na wykład Jakuba Chowańca pod tytułem "Bielscy podhalańczycy - 3 Pułk Strzelców Podhalańskich 1919-1939". Prelekcja rozpocznie się o godzinie 18.00 w poniedziałek 10 czerwca w Piwnicy Muz.

"Bielscy podhalańczycy" - czerwcowy wykład Jakuba Chowańca w Piwnic Muz
fot. MDK Czechowice-Dziedzice


"Zielona peleryna i kapelusz z orlim piórem - dwa tak bardzo charakterystyczne elementy munduru Wojska Polskiego. Tej formacji nie trzeba nikomu przedstawiać, bo czy jest ktoś kto nie słyszał o Strzelcach Podhalańskich? Dziś jednak mało kto wie, że przed wojną Bielsko było jednym z większych garnizonów przedwojennego Wojska Polskiego i stacjonowała w nim elitarna jednostka - 3 Pułk Strzelców Podhalańskich.

Ale skąd w ogóle wzięli się Strzelcy Podhalańscy i kim byli? Jak trafili do Bielska? Jakie były ich wojenne losy - od pełnych chwały walk o Niepodległość, aż po gorycz klęski września 1939 roku? Jakie były ich dalsze losy? Czym się zajmowali na co dzień? Czy wśród żołnierzy tej jednostki znajdziemy znane z historii nazwiska? Czy zostały po nich jakieś pamiątki? - na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć autor wykładu, od 15 lat wnikliwie badający dzieje 3 PSP. Dodatkowym atutem wykładu będzie zaprezentowanie części zbiorów autora - jednej z największych na świecie kolekcji pamiątek po Trzecim Podhalańskim".


Jakub Chowaniec urodził się w 1994 roku, pochodzi i mieszka w Żabnicy. Absolwent ATH w Bielsku-Białej. Inżynier, muzyk, historyk, kolekcjoner, publicysta, rekonstruktor. Współpracuje z Muzeum Obrony Węgierskiej Górki, Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny i Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Autor artykułów o Wojsku Polskim w latach 1918-1947. Specjalizuje się w historii wojsk górskich II RP, szczególnie 3 PSP z Bielska. Od 2015 roku realizuje autorski projekt pod nazwą "Ocalić od zniszczenia 3 PSP": https://www.facebook.com/TrzeciPodhalanski.

"Bielscy podhalańczycy" - czerwcowy wykład Jakuba Chowańca w Piwnic Muz
fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj