Rozrywka

  • 14 czerwca 2024
  • 29 czerwca 2024
  • wyświetleń: 5653

[FOTO] Czechowice-Dziedzice pamiętają o wybitnym architekcie. Za nami dwa ważne wydarzenia

W piątek 21 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odsłonięto tablicę pamięci Stanisława Niemczyka. Minęło 5 lat od śmierci wybitnego architekta.

Odsłonięcie tablicy pamięci Stanisława Niemczyka w czechowickim MDK - 21.06.2024 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Krytycy i dziennikarze nadali mu przydomek "śląski Gaudi". Zaprojektował m.in. kościół pw. Świętego Ducha w Tychach i kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach. W 5. rocznicę śmierci w czechowickim Miejskim Domu Kultury odsłonięto tablicę pamięci Stanisława Niemczyka - wybitnego architekta a także społecznika.

- Pana Stanisława Niemczyka miałem okazję poznać, miałem okazję z nim wielokrotnie rozmawiać [...]. Architekci, w zasadzie, nie muszą się martwić o to co zrobią ich potomni, architekci pomniki budują sobie sami - tak jak wszyscy ludzie twórczy, którzy pomnikiem czynią swoje dzieło. Jest to wielki, bardzo mocno ugruntowany w naszej kulturze topos - to fragment laudacji, którą wygłosił prof. dr hab. Piotr Krasny, historyk sztuki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- Miałem zaszczyt jako burmistrz poznać osobowość, bo tak trzeba powiedzieć, pana Stanisława Niemczyka [...]. Sztuka nie znosi nacisków, ale również nie uznaje kompromisów [...]. Trudno jest w dzisiejszych czasach projektować tak, żeby spełniać siebie, ale również projektować budowle mające służyć pokoleniom - mówił tuż przed oficjalnym odsłonięciem Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

W rodzinnych Czechowicach-Dziedzicach dziełem Stanisława Niemczyka jest rozbudowany Miejski Dom Kultury, w którym architekt nawiązał do historycznych początków Domu Robotniczego powstałego w 1924 roku.

Z odsłonięciem tablicy zbiega się w czasie wydanie książki Barbary Siemińskiej "Architekt jest tylko jeden - opowieść o Stanisławie Niemczyku". - De facto jest to zbiór reportaży. Zaintrygowała mnie postać pana Stanisława [...]. Był niezwykłą osobą, był skromny przy całej swojej wiedzy i umiejętnościach - wspomina autorka książki. Promocja książki odbyła się w MDK także 21 czerwca.

Stanisław Niemczyk przez całe życie związany był z Czechowicami-Dziedzicami. Tworzył projekty obiektów sakralnych, budynków użyteczności publicznej oraz domów prywatnych. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, zarówno przez środowisko architektoniczne, jak również przez instytucje kościelne oraz świeckie.

Tablica pamięci Stanisława Niemczyka jest trzecią tablicą umiejscowioną w Miejskim Domu Kultury (MDK jest także jej fundatorem). Znajdują się tam także tablice pamięci kompozytorów Andrzeja Krzanowskiego a także Józefa Świdra.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj