Rozrywka

  • 28 czerwca 2024
  • 29 czerwca 2024
  • wyświetleń: 567

Planowanie last minute - jak zaplanować spontaniczną podróż?

Materiał partnera:

Czy da się zaplanować last minute, które samo w sobie jest wyjazdem "na ostatnią chwilę"? Na pewno nie zaplanujemy last minute tak, jak innych podróży, ale są rzeczy, które możemy, a nawet powinniśmy zrobić. Jak zaplanować wakacje last minute i jak się do nich przygotować? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Planowanie last minute - jak zaplanować spontaniczną podróż?


Zadbaj o ważność dokumentów na last minuteLast minute z założenia jest łapaniem okazji. To wyjazd organizowany na krótko przed wylotem, więc zwykle w pośpiechu. Jednak procedury nie znają litości i jeśli mamy nieważne dokumenty, nigdzie nie polecimy.

Do większości krajów europejskich można wjechać na podstawie dowodu osobistego. Jest jednak pewien haczyk. Większość państw wymaga, by dowód był ważny minimum pół roku od pierwszego dnia pobytu. I nie ma znaczenia, że planujemy zaledwie tygodniowe wakacje, jeśli termin ważności jest krótszy, nie przejdziemy przez kontrolę.

Co ciekawe, trochę inaczej wygląda sytuacja z paszportami. Tutaj wymagany minimalny termin ważności przeważnie wynosi trzy miesiące.

Dla własnego spokoju i możliwości spontanicznego podróżowania warto pilnować tych terminów.

Planowanie last minute - jak zaplanować spontaniczną podróż?


Przygotuj się do płatności w obcych walutachNajpopularniejszą walutą w Europie oczywiście jest euro, ale... nie wszędzie obowiązuje, o czym nie zawsze pamiętamy. Warto zawczasu otworzyć konto walutowe i zadbać o kartę wielowalutową.

Innym dobrym nawykiem jest posiadanie w domu euro w gotówce, którą będzie można wymienić w kantorze np. w Budapeszcie lub Sztokholmie. Węgry i Szwecja to jedne z krajów, które nie przystąpiły do strefy euro.

Kartą do polskiego konta złotówkowego co prawda można płacić za granicą, ale wówczas trzeba ponieść koszty przewalutowania, co wychodzi dość drogo. Taką ewentualność można potraktować jedynie jako ostateczność.

Określ swój budżetZanim zaczniesz szukać okazyjnych wyjazdów last minute, określi, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na wakacje. Dodaj do tego rezerwę na nieprzewidziane wydatki. Dopiero potem zacznij szukać ofert skrojonych na twoją kieszeń.

Last minute co prawda jest sporo tańsze od wycieczek sprzedawanych w regularnych cenach, ale - paradoksalnie - może to okazać się pułapką. Jeśli nie chcesz w nią wpaść, trzymaj się własnych ustaleń. Nagrodą za konsekwencję będzie kilka takich wyjazdów w roku.

Określ interesujące cię kierunkiCo prawda last minute oznacza spontaniczność, ale nawet ta ma pewne granice. Na pewno wiesz, czy wolisz odpoczywać, leżąc leniwie na plaży, czy twoim żywiołem jest trekking górski. Wcześniejszy wybór interesujących kierunków pozwoli szybciej, ale w i bardziej przemyślany sposób, reagować na pojawiające się oferty. A te przecież znikają bardzo szybko, bo każdy ma chęć na last minute za pół ceny.

Jako ciekawostkę można potraktować wakacje last minute w Polsce. Tak, to jest możliwe! W końcu mamy morze, mamy góry, mamy też piękne pojezierza i luksusowe hotele. Mamy też całkiem sporo lotnisk, więc nie trzeba na takie wakacje jechać, można polecieć. Jeśli masz wątpliwości, koniecznie przeczytaj artykuł: Podróże samolotem po Polsce - czy warto?

Naucz się wyszukiwać tanie loty i okazjeAby last minute było naprawdę tanie, trzeba trzymać rękę na pulsie, ale też mieć pewnego rodzaju rozeznanie w skali obowiązujących cen.

Planowanie last minute - jak zaplanować spontaniczną podróż?


Z oczywistych względów oferty Warszawa Praga loty będą tańsze niż Warszawa Tajlandia loty. W tym wypadku na różnicę w cenie wpływa odległość.

Na cenę wpłynie też popularność kierunku i dostępność tanich lotów. Warto też sprawdzić inne miejsca wylotu. Może się okazać, że podróż z Poznania lub Katowic już na starcie będzie tańsza.

Trzeba też wiedzieć, kiedy szukać ofert last minute, by były naprawdę tanie. Wbrew pozorom na dzień lub dwa przed wylotem ceny nie spadają, potrafią nawet wzrosnąć. Nieco lepiej wygląda to na tydzień lub dwa przed wylotem, wtedy szansa na naprawdę ciekawe oferty jest większa.

Zrób listę rzeczy do zabrania na wakacjeNawet jeśli jesteś wytrawnym podróżnikiem, przyda się lista, która będzie twoim kołem ratunkowym przy pakowaniu się na kilka godzin przed wylotem. W stresie łatwo zapomnieć o ważnych rzeczach (dokumenty, pieniądze, paszport, ale i leki czy ładowarka do telefonu), albo zabrać coś, co okaże się kompletnie nieprzydatne.

Lista powinna uwzględniać kierunek, aktualną pogodę w miejscu docelowym, ale też przyziemne sprawy, np. lecąc na Cypr, warto mieć ze sobą adapter do gniazdek elektrycznych.