czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 29 marca 2008
  • wyświetleń: 1250

Beczała zaśpiewa w Warszawie

Uznawany za jednego z największych tenorów lirycznych w Europie - śpiewak Piotr Beczała wystąpi podczas niedzielnej premiery włoskiej opery "Łucja z Lammermooru" Gaetano Donizettiego w Warszawie.

Reklama

Beczała zaśpiewa w Warszawie
fot. beczala.com


Reżyserem spektaklu i autorem scenografii jest Michał Znaniecki - autor ponad 70 spektakli muzycznych i dramatycznych. W ubiegłym roku w Operze Narodowej przygotował premierę "Mandragory" Karola Szymanowskiego.

Jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, Piotr Beczała wcieli się w rolę sir Edgara Ravenswooda tylko podczas premierowego spektaklu. Podczas kolejnych przedstawień artystę zastąpią Dariusz Stachura, Emmanuel di Villarosa i Adam Zdunikowski.

Beczała po raz pierwszy zaśpiewał w Operze Narodowej w "Rigoletcie" Giuseppe Verdiego, wykonał partię Księcia Mantui (marzec 2007). Z "Łucją z Lammermooru" artysta związał się już wcześniej - w 2007 roku, kiedy do swojego repertuaru dodał partię Edgara z działa Donizettiego, wykonaną w Zurychu; w tej samej partii powróci do nowojorskiej Metropolitan Opera jesienią 2008 r.

Piotr Beczała urodził się w 1969 r. Czechowicach-Dziedzicach. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Z Polski wyjechał w 1992 r. Na stałe mieszka w Zurychu w Szwajcarii. Od 2000 r. stopniowo zdobywa najważniejsze sceny muzyczne m.in. Covent Garden w Londynie, Opera Bastille w Paryżu, La Scala w Mediolanie, Staatsoper w Monachium. W grudniu 2006 r. pierwszy raz zaśpiewał w Metropolitan Opera w Nowym Jorku (rola księcia Mantui w "Rigoletcie"). Jego specjalnością stał się liryczny repertuar romantyczny - m.in. opery Gaetano Donizettiego, Giuseppe Verdiego, Charlesa Gounoda.

e-teatr.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.