czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 13 kwietnia 2008
  • wyświetleń: 4293

Lądowisko (nie lotnisko) w Kaniowie

W niedzielę, 6 kwietnia, na zaproszenie Rady Sołeckiej gościł w Kaniowie na Zebraniu Wiejskim nowy prezes Bielskiego Parku Techniki Lotniczej Dariusz Piecuch.

Lądowisko (nie lotnisko) w Kaniowie
fot. gminabestwina.info


Witając gościa oraz prosząc go o przedstawienie aktualnego stanu budowy sołtys Marek Pękala nawiązał do publikacji prasowych błędnie podających, że lotnisko jest budowane w Czechowicach-Dziedzicach.

Dariusz Piecuch od razu powiedział, że BPTL jest w Kaniowie i lądowisko jest w Kaniowie. Właśnie „lądowisko” a nie lotnisko, jak się potocznie mówi. Z takim wnioskiem o zarejestrowanie lądowiska w Kaniowie wystąpił BPTL do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (Lądowisko zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy Prawo lotnicze (Dz. U. 2006 Nr 100, poz. 696 z późn. zm.) jest to wydzielony obszar na lądzie, wodzie lub innej powierzchni w całości lub części przeznaczony do wykonywania startów, lądowań i naziemnego ruchu statków powietrznych, ujęty w ewidencji lądowisk).

Następnie przypomniał on pokrótce historię powstawania BPTL - ambitne plany zakończenia pierwszego etapu prac sięgały końca kwietnia, obecnie wystąpiono o przedłużenie terminu o dwa miesiące. Pas startowy ma 700 metrów długości i 22 metry szerokości. Hale produkcyjne zajmują 10 tys. m2 powierzchni. Na miejscu stoi już również budynek kontroli lotów. W środku powstaną biura dla firm, z którymi zarząd Parku podpisze umowy.
Lądowisko przeznaczone będzie do startów i lądowań samolotów oraz dla "gości", którzy zawitają do Kaniowa drogą powietrzną.

Jakie są zatem perspektywy Parku Lotniczego? -"Planujemy produkcję od kilkudziesięciu do kilkuset samolotów w skali roku" - mówi prezes Dariusz Piecuch. -"Będą dążył do utworzenia w Kaniowie tak zwanej szkoły lotniczej, której celem będzie kształcenie pracowników. Jestem już po słowie ze starostą bielskim Andrzejem Płonką, który pozytywnie odniósł się do tego pomysłu" - dodaje szef Parku.

Najbardziej mieszkańców interesuje jednak możliwość ewentualnego zatrudnienia. Bedzie ono możliwe, ale nie w BPTL, lecz w spółkach, które działać będą na tym terenie. Obecnie prowadzone są rozmowy z czternastoma małymi firmami i dwoma dużymi. Wstępnie wiadomo, że dziennie będzie kilkanaście startów i lądowań. Głównym celem Parku jest stworzenie warunków do rozwoju firm z naszego regionu.

W swojej ostatniej wypowiedzi prezes Piecuch obiecał między innymi podjęcie rozmów prowadzących do współpracy pomiędzy Parkiem a Klubem "Przełom" Kaniów. Szef podziękował również za gościnność i obiecał, że wszystkie uciążliwe sprawy będzie traktował bardzo restrykcyjnie.

Grzegorz Wieczorek

gminabestwina.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.