Rozrywka

  • 16 kwietnia 2008
  • wyświetleń: 1497

Festiwal Kultur Świata w MDK

W dniach od 13 do 20 kwietnia po raz pierwszy w Czechowicach - Dziedzicach odbędzie się Festiwal Kultur Świata.

Festiwal Kultur Świata w  MDK


Impreza w Miejskim Domu Kultury jest odpowiedzią na zainteresowanie, jakie w ostatnich miesiącach towarzyszyło spotkaniom z Agnieszką Przybyłą-Dumin, etnograf i kulturoznawcą. – W MDK-u rozmawialiśmy o kulturze tradycyjnej, o kulturach świata, a ponieważ młodzież była bardzo chętna do realizacji pewnych elementów kultury, np. tańca, to postanowiliśmy podjąć próbę stworzenia takiego festiwalu – przybliża inicjatorka przedsięwzięcia.

– To najnowszy projekt edukacyjno-poznawczy inspirowany potrzebą pobudzania do pogłębionej refleksji na temat kultury, rozumianej znacznie szerzej, niż potocznie. Wystarczy spojrzeć do słownika, aby zdać sobie sprawę, z jak ogromnym spektrum spraw mamy tu do czynienia. Myślę, że niezależnie od aktualnego poziomu naszej wiedzy i sposobu rozumienia pojęciu kultura, warto spróbować przyjrzeć się bliżej, by odkryć, co się kryje za słownikowym sformułowaniem „kultura to całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości...” – mówi Bolesław Folek, dyrektor Miejskiego Domu Kultury.

– Najważniejszym aspektem nowego projektu jest fakt, że w jego przygotowaniu zaangażowana była głównie młodzież. Zapowiada się ciekawa wyprawa intelektualno-artystyczna – rekomenduje.

Festiwal zainauguruje, 13 kwietnia o godzinie 16 – Krakowski Salon Poezji poświęcony poezji i pieśni rosyjskiej. Jerzy Głębin będzie czytał poezję, a czechowicka sopranistka Barbara Bielaczyc, przy akompaniamencie Aleksandry Krzanowskiej, wystąpi z pieśniami Czajkowskiego.

16 kwietnia o 17.30 prof. Dionizjusz Czubala przedstawi wykład „Moje wyprawy do Mongolii – przygoda i nauka”. – Profesor wielokrotnie podróżował w głąb Mongolii, Rosji i Chin. W Mongolii prowadził badania legend, mieszkał z ludnością tubylczą, wśród koczowników – przybliża Agnieszka Przybyła-Dumin. Jest więc o czy opowiadać.

Dzień później o 16 zostanie rozwiązany konkurs pn. „Kulturalny obraz mojego miasta, Polski i świata”.

18 kwietnia o 16.30 rozpocznie się edukacyjno-rozrywkowy „Koncert kultur świata – Azja”. – Wraz z kołem badaczy kultury i gościnnie Śpiewającymi Szynszylami Barbary Bielaczyc organizujemy prezentację pięciu kultur azjatyckich – indyjskiej, chińskiej, muzułmańskiej, żydowskiej i rosyjskiej. Do każdej kultury będzie albo śpiew, albo taniec, albo scenka teatralna. Wcześniej wprowadzimy widzów, m.in. za pomocą prezentacji multimedialnej, w cykle życia w tych kulturach (m.in. narodziny, zaślubiny, śmierć) – tłumaczy Agnieszka Przybyła-Dumin. – Ja zajęłam się częścią merytoryczną i choreografią, Barbara Bielaczyc reżyserią, a Jakub Bergel jest asystentem reżysersko-choreograficznym.

Ostatnim punktem festiwalu będzie, 20 kwietnia o 16 – Czechowicki Salon Muzyczny, poświęcony muzyce i poezji litewskiej. O oprawę muzyczną zadbają Raimondas Sviackevičius na akordeonie (znany czechowiczanom jako juror naszych konkursów akordeonowych) oraz Mindangas Backus na wiolonczeli. Poezję współczesnych poetów litewskich będzie czytać Jadwiga Grygierczyk.

Wstęp na wszystkie imprezy w ramach Festiwalu Kultur Świata jest bezpłatny.

FESTIWAL KULTUR ŚWIATA - PROGRAM

13.04 – 16.00 Krakowski Salon Poezji: Poezja i pieśni rosyjskie

16.04 – 17.30 Wykład prof. D. Czubali – Moje wyprawy do Mongolii...”

17.04 – 16.00 Finał konkursu „Kulturowy obraz mojego miasta...”

18.04 – 16.30 Koncert „Kultury świata – Azja”

20.04 – 16.00 Czechowicki Salon Muzyczny: Muzyka i poezja litewska

Więcej w wydaniu papierowym Gazety Czechowickiej!

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.