Rozrywka

  • 3 maja 2008
  • wyświetleń: 869

Kultury świata w jednym salonie

Krakowski Salon Poezji, obecny już od jakiegoś czasu również w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, tym razem wprowadził widzów w świat liryki rosyjskiej, w interesującej interpretacji Jerzego Głębiny oraz pieśni i muzyki, wykonanych przez Barbarę Bielczyc i Bartosza Araszkiewicza, przy akompaniamencie Aleksandry Krzanowskiej.

W środę prof. dr hab. Dionizjusz Czubala zabrał słuchaczy na wędrówkę po Mongolii, kraju specyficznych zwyczajów, obrzędów i wierzeń. Opowieść profesora ubarwiały ciekawe pamiątki, prezentowane w czasie wykładu.

Koncert edukacyjno-rozrywkow "Kultury świata - Azja" przybliżył specyfikę wybranych kultur, tak dzięki słowu, jak i prezentacji multimedialnej. Widzowie mogli wysłuchać pieśni Kalinka i obejrzeć ludowy taniec rosyjski.

Chiński teatr to z kolei stylizowane gesty, delikatny ruch, boagata kolorystyka i piękna opowieść niosiąca głębokie przesłanie moralne dopełniły resztę. Scena żydowska składała się ze wzruszającej modlitwy szabasowej oraz charakterystycznego dla tej kultury tańca z butelkami, tradycyjnego chasydzkiego tańca weselnego.

Anegdotyczne historyjki o Hodży Nasreddinie, inteligentnym, dowcipnym i przewrotnym obrońcy ubogich oraz "Opowieści z tysiąca i jednej nocy" przybliżyły widzom kulturę muzułmańską.

Więcej czytaj w papierowym wydaniu Echa.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.