Rozrywka

  • 17 maja 2008
  • wyświetleń: 1029

Uczniowie Silesii poznają kulturę Żydów

Klaudia i Sebastian znają kroki kilku żydowskich tańców, w tym żywiołowego Hava Nagila, wykonywanego podczas świąt i weselnych zabaw. Wiedzą, że jidisz, drugi obok hebrajskiego język Żydów, wywodzi się ze średniowiecznego języka niemieckiego. Razem z kolegami odkrywają kulturę i historię narodu żydowskiego.

Od pół roku uczniowie dwóch klas humanistycznych ogólniaka czechowickiego Zespołu Szkół Silesia biorą udział w unikatowym projekcie "Nasze drogowskazy to: pamięć, dialog i współpraca". Ciekawe spotkania, warsztaty pozwalają im poznać mało znaną kulturę Żydów i przełamywać stereotypy.

Zachęciła ich do tego polonistka Bogna Kroker, która od kilku lat zgłębia temat tradycji żydowskiej, losów polskich Żydów, Holokaustu. Rozpoczęła podyplomowe studia i napisała program, z którym Zespół Szkół wystartował jesienią. Silesia jest obecnie jedyną czechowicką szkołą i jedną z nielicznych w regionie, które realizują podobne projekty, poświęcone dialogowi polsko-żydowskiemu.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.