Rozrywka

  • 25 października 2025
  • 15 listopada 2025
  • wyświetleń: 1825

MDK zaprasza na wycieczkę do Sulisławia i koncert w ramach IX Festiwalu Elsner-Chopin

Za nami:

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza po dłuższej przerwie na wycieczkę do Sulisławia. Uczestnicy wybiorą się na koncert do miejscowego pałacu w ramach IX Festiwalu Elsner-Chopin.

Pałac w Sulisławiu
Pałac w Sulisławiu · fot. https://www.palacsulislaw.pl/


Wyjazd odbędzie się w sobotę 15 listopada. Autokar odjedzie o godzinie 11.00 spod MDK. Przewidziano zwiedzanie kompleksu w Sulisławiu z miejscowym przewodnikiem oraz czas wolny przed koncertem. Po koncercie, który się rozpocznie o godzinie 19.00, wrócimy do Czechowic-Dziedzic. Powrót zaplanowano tego samego dnia około północy.

W kompleksie pałacowym obejrzymy: kolekcję dzieł m.in. Tamary Łempickiej, Jana Matejki, Antoniego Uniechowskiego i Mai Berezowskiej), budynki dawnych stajni, w których znajduje się największa w Polsce i Europie Środkowej prywatna kolekcja porcelany, kaplica, park, wybieg dla danieli, marina, miejsce 7 religii świata.

Warto dodać, że pałac w Sulisławiu należał do rodziny Schaffgotschów, właścicieli pobliskich Kopic. Obecnie właścicielem jest Jerzy Bar i Towarzystwo Inwestycyjne BTA.

  • Liczba miejsc: 45
  • Koszt: 180,00 zł/os. w tym po 70,00 zł/os. zbiera przewodnik w autokarze.
  • Zapisy od piątku 24 października w sekretariacie MDK w Czechowicach-Dziedzicach


sulisław


Koncert w ramach IX Festiwalu Elsner-Chopin

Dziewiąta już odsłona Festiwalu Chopin-Elsner we wnętrzach zabytkowego i pięknego Pałacu Sulisław odbędzie się w profesjonalnym wykonaniu czterech artystów. Zabrzmią dzieła: Józefa Elsnera, Fryderyka Chopina. Koncert wykonany zostanie na klawesynie, usłyszymy też dzieła w wykonaniu na 4 ręce. Usłyszymy nie tylko instrumenty, ale też pieśni w wykonaniu tenora. Ten jakże wyjątkowy koncert odbędzie się w Pałacu Sulisław podczas IX Festiwalu Chopin-Elsner.

Kolejna odsłona Festiwalu Chopin-Elsner zachwyci jak zawsze najwyższą klasą artystyczną oraz wspaniałym miejscem kompleksu pałacowo-parkowego spowitego cudownym opolskim krajobrazem. Kluczową postacią związaną z regionem Pałacu Sulisław jest Józef Elsner, urodzony w pobliskim Grodkowie, który był bliski jego sercu przez całe życie. To właśnie dla Grodkowa skomponował utwór pt. Msza g-mol op. 72 "Na dzień św. Michała Archanioła w Grodkowie, miejscu mojego urodzenia". Z pochodzenia był Niemcem, z wyboru serca i duszy stał się Polakiem, który nie tylko działał na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego i muzycznego, ale był też mistrzem i nauczycielem samego Fryderyka Chopina. Wykonawcami koncertu, który odbędzie się w Sulisławiu, są utalentowani muzycy młodego pokolenia.

Program

  • Sonata D-dur op. 10 nr 2 (Józef Elsner)
  • Sonata B-dur na 4 ręce op. 16 nr 2 (Józef Elsner)
  • Hulanka (Fryderyk Chopin)
  • Żal (Fryderyk Chopin)
  • Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2 (Fryderyk Chopin)
  • Walc cis-moll op. 64 nr 2 (Fryderyk Chopin)
  • Pieśń wieczorna (Fryderyk Chopin/Stanisław Taborowski)
  • Zawód (Władysław Żeleński)
  • Aria z opery Legenda Bałtyku (Feliks Nowowiejski)
  • Fantazja na temat Arii Jontka z opery Straszny Dwór (Stanisław Moniuszko/Henri Vieuxtemps)


Wystąpią:

  • Agnieszka Stoklosa /sopran/
  • David Stoklosa /tenor/
  • Karolina Michalska /klawesyn/
  • Michał Michalski /fortepian/


Więcej o artystach

Karolina Michalska w 2019 r. ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie klawesynu prof. dr hab. Marty Czarny-Kaczmarskiej oraz dr hab. Aleksandry Rupocińskiej. W 2018 r. podczas Concorso Internazionale di Clavicembalo "Wanda Landowska" w Ruvo di Puglia (Włochy) otrzymała I nagrodę w kategorii 'Wanda Landowska Prize' oraz I nagrodę (kategoria wiekowa 21-24) z maksymalnym wynikiem 100/100 punktów. W 2017 r. podczas V Akademickiego Konkursu Klawesynowego o zasięgu ogólnopolskim otrzymała dwie Nagrody Specjalne w postaci występów z orkiestrą w charakterze solisty. Występowała wielokrotnie wraz z Akademicką Orkiestrą Barokową na terenie całej Polski.

Michał Michalski - W 2018 r. ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Obecnie kontynuuje działalność naukową (przewód doktorski) oraz dydaktyczną na wydziale instrumentalnym oraz wokalnym wrocławskiej uczelni. Od 2020 r. prowadzi klasę fortepianu w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Laureat wielu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, m.in.: I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny w Paryżu. Jest autorem lub współautorem czterech albumów fonograficznych, a jego solowa płyta Michal Michalski - Piano Recital ukazała się nakładem wydawnictwa JB Records.

Działalność artystyczną i dydaktyczną łączy z działalnością o charakterze popularyzatorskim - od 2020 r. kieruje Dolnośląskim Towarzystwem im. Fryderyka Chopina we Wrocławiu; od 2021 r. jest wiceprezesem Towarzystwa im. Ferenca Liszta. Wielokrotnie nagradzany stypendiami: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Yamaha Music Foundation of Europe, Prezydenta Miasta Wrocławia.

David Stokłosa - tenor. Absolwent studiów na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na wydziale wokalno-aktorskim. Debiutował na scenie Akademii Muzycznej w Łodzi w roli Witka w spektaklu Włodzimierza Korcza "Łódź Story" reżyserii Beaty Redo- Dobber. W tym samym roku na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi wcielił się w postać Apolla dzieła Jerzego Fryderyka Haendla "Semele", który był realizowany w koprodukcji Teatru Wielkiego, Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów oraz Akademii Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W czerwcu 2018 r. również na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi debiutował w roli Fentona w operze "Wesołe Kumoszki z Windsoru" Ottona Nicolai'a. Z okazji roku Moniuszkowskiego wykonał partię Franka w operze "Flis" reżyserii Andrzeja Ferenca.

Agnieszka Stokłosa (sopran) to absolwentka wydziału wokalno-aktorskego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Laureatka III nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Kielcach. Zadebiutowała rolą Hanny Glawarii w Wesołej wdówce Franza Lehara w Teatrze Muzycznym w Łodzi. W 2018 r. wcieliła się w rolę Frau Fluth w operze Otto Nicolaia Wesołe Kumoszki z Windsoru w realizacji Teatru Wielkiego w Łodzi. Śpiewała pod batutą wielu cenionych polskich dyrygentów jak Bartosz Żurakowski, Sławomir Chrzanowski czy Michał Kocimski. Na deskach Filharmonii Opolskiej wystąpiła z solowym recitalem. W 2017 r. wraz z orkiestrą Wirtuozów Miasta Lwowa oraz Chórem Filharmonii w Belfaście koncertowała w Polsce i na Ukrainie wykonując partie solowe.

Organizatorzy koncertu:

  • Pałac Sulisław
  • Konsulat Honorowy Republiki Litewskiej w Opolu
  • Konsulat Honorowy Kazachstanu we Wrocławiu
  • Związek Szlachty Rzeczypospolitej
  • Fundacja Ars Restituta.

ar / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Reklama

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.