Rozrywka

  • 29 lipca 2008
  • wyświetleń: 1556

Najlepsza przestrzeń publiczna

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego". Najciekawsze inwestycje regionu będą walczyc o laur już po raz dziewiąty.

Najlepsza przestrzeń publiczna
Projekt nowego budynku biblioteki.


Konkurs promuje najlepsze rozwiązania architektoniczno–urbanistyczne zrealizowane w regionie w roku 2007. Konkurs ma charakter otwarty, dlatego też wnioski składać mogą zarówno sami autorzy jak i samorządy lokalne do dnia 1 września.

Projekty zgłoszone do konkursu zostaną ocenione przez Wydział Strategii i Planowania Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego (pod wzgledem kompletnosci zgłoszonej dokumentacji), jury konkursowe (pod wzgledem formalnym i merytorycznym) oraz w specjalnym plebiscycie przez internautów.

Samorządy i projektujący za najlepsze prace otrzymają nie tylko nagrodę pieniężną, liczyć mogą również na niemały splendor i uznanie w gronie architektów i wzrost zainteresowania potencjalnych turystów.

W ubiegłorocznej edycji zwycięzcą konkursu w kategorii urbanistyka została rewitalizacja zabytkowej płyty rynku w Toszku, a w kategorii architektura - Hala Sportowa w Bieruniu; internauci najwyżej ocenili gmach Biblioteki Publicznej w Imielinie.

Czy w tegorocznym konkursie jakiś obiekt z Czechowic-Dziedzic może liczyć na podobne wyróżnienie i walkę o główną nagrodę? Co rusz pojawiają się nowe koncepcje, co więcej - część z nich miałaby szanse na dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Niedawno w ratuszu przedstawiono projekt biblioteki, która miałaby powstać w naszym mieście (http://www.biznes.czecho.pl/wiecej.php?action=pokaz&id=4731 class=dodaj>więcej). Nowa siedziba MBP miałaby powstać w okolicy ulic: Niepodległości i A. Mickiewicza za 15 mln zł.

Inwestycja w obecnym kształcie nie cieszy się jednak uznaniem wszystkich mieszkańców. W ankiecie na portalu czecho.pl 24% Internautom nie spodobał się projekt. Doceniło go 20% Czytelników, a 13% stwierdziło, że "może być". Najwięcej osób, bo aż 40% (!) nie wierzy w ogóle w jego powstanie.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.