czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 29 września 2008
  • wyświetleń: 1168

Spotkali się sprzedawcy alkoholu

W dniu 25 września odbyło się szkolenie dla sprzedawców i właścicieli punktów sprzedaży napojów alkoholowych.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w ramach Jesiennej Szkoły Profilaktyki. Dwugodzinne warsztaty prowadzili doświadczeni wykładowcy ze Studia Profilaktyki Społecznej – Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli z siedzibą w Krakowie.

Uczestnicy szkolenia mogli usłyszeć o konsekwencjach nieprzestrzegania prawa w zakresie sprzedaży alkoholu nieletnim zarówno karnych jak i sankcjach administracyjnych. Ponadto szkolący informowali jakie szkody powoduje alkohol w życiu społecznym i zdrowotnym młodych ludzi. Sprzedawcy i właściciele punktów sprzedaży alkoholu uczestnicząc w specjalnym teście mogli sami przekonać się, że nie łatwo jest na podstawie wyglądu ocenić wiek osoby kupującej alkohol.

Prowadzący szkolenie – Marek Szczotkowski podkreślał, że sprzedawca powinien prosić o dowód osobisty jeśli osoba kupująca alkohol jest młoda - Nie wierzy się intuicji , jeżeli masz wątpliwość to potwierdzaj pełnoletniość klienta prosząc go o okazanie dokumentu tożsamości.

Może się okazać, że dojrzale wyglądająca osoba prosząca o alkohol jest niepełnoletnia. Ubiór, makijaż, budowa ciała i fryzura mogą stworzyć wrażenie, że ktoś wygląda na starszego niż jest w rzeczywistości. Uczestnicy szkolenia mogli się również nauczyć jak asertywnie odmawiać sprzedaży alkoholu, gdy osoba nieletnia chce dokonać zakupu. Odmowa powinna być uprzejma ale jednoznaczna, czytelna i stanowcza. Sprzedawca może np. powiedzieć "Nie, nie mogę sprzedać alkoholu ponieważ prawo mi tego zabrania, a za złamanie zakazu grozi mi wysoka grzywna lub utrata koncesji na dalszą sprzedaż". Po szkoleniu ogólnym sprzedawcy mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji.

- Organizując szkolenie chcieliśmy uwrażliwić sprzedawców na kwestię sprzedaży alkoholu nieletnim. Wierzymy, że każda osoba uczestnicząca w szkoleniu będzie przestrzegała obowiązującego prawa, a informując współpracowników, znajomych, domowników stanie się rzecznikiem naszej akcji informacyjnej. Po raz kolejny chcieliśmy podkreślić, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest problemem całej czechowickiej społeczności. To nie jest tylko problem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ale każdego z nas. – mówi kierownik Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Agnieszka Borowska-Paszek.

Każdy, kto widzi, że osoba nieletnia kupuje alkohol powinien zgłaszać ten fakt policji lub do Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom tel. 032 214-71-61. Tylko w ten sposób możemy przeciwdziałać sprzedaży alkoholu naszym dzieciom.

UM Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.