Rozrywka

  • 18 października 2008
  • wyświetleń: 1274

Polsko-Czeskie Spotkania Teatralne

Komitet Sterujący Euroregionu Beskidy pozytywnie zaopiniował wniosek o dofinansowanie projektu Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach pn. "Polsko-Czeskie Zimowe Spotkania Teatralne" ze środków Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Polska.

MDK został jednym z pierwszych beneficjentów Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dofinansowanie na poziomie 95 % wartości projektu wynosi 5000 Euro. Projekt adresowany jest dla szerokiej publiczności. Odbiorcami są dzieci, młodzież oraz dorośli, będący zarówno stałymi uczestnikami imprez organizowanych przez Miejski Dom Kultury jak i nowa publiczność.

Całość działań związanych z realizacją projektu "Polsko-Czeskie Zimowe Spotkania Teatralne" zaplanowano na miesiące listopad i grudzień 2008 r. oraz styczeń 2009 r. W ramach programu zaplanowano cykl imprez kulturalnych.

Przedstawienia i zajęcia warsztatowe odbędą się w dniach od 11–13 grudnia 2008 roku. Dla widowni dziecięcej adresowane będą spektakle teatralne w wykonaniu amatorskich grup m.in. DROPS (teatrzyk dziecięcy przy miejscowym kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie) -"Czarno na białym", bajka o utopcach "Pluskacz i Mąciwoda". Młodzieżowa widownia będzie miała okazję poznać tajniki sztuki teatru przy realizacji i udziale w serii warsztatów.

Zespół wokalno-teatralny MDK zaprezentuje musical: "Kiss me Kate!" Cole Portera. Dla stałych miłośników pięknego słowa zaplanowano Krakowski Salon Poezji,w którym czytana będzie poezja czeska. Zaplanowano również spotkania dzieci i młodzieży z aktorami i twórcami. Ze wzgledu na remont MDK, spektakle teatralne odbywać się będą w Domu Harcerza przy ul. Narutowicza natomiast spotkania z aktorami i zajęcia warsztatowe w salach prób Miejskiego Domu Kultury.

Projekt ma pogłębić integrację czesko-polską przybliżając tradycję kulturową obu sąsiadów i wpływając na budowę wzajemnych relacji. Miejski Dom Kultury jest instytucją, której misją jest rozbudzenie potrzeby aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym naszego środowiska lokalnego i regionu.

Polsko-Czeskie Zimowe Spotkania Teatralne stworzą możliwość bezpośrdniego kontaktu dziecięcej i młodzieżowej widowni z czeskimi twórcami i twórczością teatralną.

UM Czechowice-Dziedzice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.