czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA

Rozrywka

  • 12 listopada 2008
  • wyświetleń: 2327

IX Przegląd Pieśni Patriotycznej

W przeddzień Święta Niepodległości, już po raz dziewiąty, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej Parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie zorganizował Parafialny Przegląd Pieśni Patriotycznej. Patronował mu wójt gminy Bestwina Stefan Wodniak, który jednocześnie pełni funkcję prezesa Parafialnego Oddziału AK Parafii w Bestwinie.

IX Przegląd Pieśni Patriotycznej
fot. gminabestwina.info


Uczestników oraz widzów przybyłych na Przegląd powitali Magdalena Foksińska – Wodniak oraz Franciszek Owczarz. Pani Magdalena w kilku słowach nawiązała do tradycji Przeglądów oraz przedstawiła członków jury, oceniających występy uczestników. Znaleźli się w nim: ksiądz Cezary Dulka, Elżbieta Ryś – Jarczok oraz Andrzej Maroszek. Ksiądz Cezary Dulka jest wielkim znawcą i entuzjastą muzyki poważnej, fanatykiem muzyki organowej, pani Elżbieta jest instruktorem w CKSiR, również jest znawcą muzyki, posiada w tym kierunku wykształcenie, a Andrzej Maroszek przede wszystkim jest znany, jako członek i prezes Zespołu Regionalnego „Bestwina”.

Należy zaznaczyć, że mimo iż nie wszystkie szkoły i przedszkola przygotowały swoich uczniów do występów (oceniano w kilku kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, uczestnicy pozaszkolni) to na scenie zaprezentowało się 174 wykonawców.

Każdy z uczestników wykonywał dwie piosenki, a jako pierwsi wkroczyli na scenę najmłodsi - przedszkolaczki z Kaniowa. Widownia żywo reagowała na ich występ, a jako że nie mieli innych przeciwników, jury zasłużenie przyznało im dyplom za zajęcie pierwszego miejsca.
W kategorii szkół podstawowych 4 miejsce przyznano Karolinie Szypka, trzecie miejsce zajęła Katarzyna Polak, drugie zespół ze szkoły podstawowej w Janowicach, a zwycięzcą został duet: Julia Fajkis i Natalia Wróbel ze szkoły podstawowej w Bestwinie( Gdzie są kwiaty z tamtych lat, Polskie kwiaty).

Wśród chórów ze szkół podstawowych ex aequo drugie miejsce przypadło chórom z Kaniowa i Bestwinki a pierwsze miejsce zdobył chór z Bestwiny(Purpurowe róże, Serce w plecaku).
W kategorii gimnazjów widzowie mieli okazję wysłuchać tylko uczniów z GP w Bestwinie. Najwięcej braw zebrał męski duet: Mateusz Ochman, Jakub Foltak( wykonali piosenkę Grzegorza Turnau’a – Tutaj jestem oraz "Katyń 1940" (ostatni list)- z repertuaru Lecha Makowieckiego ) i jury nie miało żadnych wątpliwości, komu należy się pierwsza nagroda. Drugie miejsce zajęła Ewelina Stanclik.

Wśród solistów i zespołów w kategorii pozaszkolnej pierwsze miejsce zajął zespół Bel Canto, a drugie Katarzyna Chrapek z Bestwinki. Wśród chórów laureatem zostało „Allegro”, a w kategorii zespołów pierwsze miejsce zajął „Andante”.

Zarówno w przerwie Przeglądu, jak i na jego koniec wójt Stefan Wodniak wyraził uznanie dla wykonawców, podkreślił wysoki poziom młodych artystów i złożył podziękowania tym wszystkim, którzy w ten sposób czczą pamięć o czasach, kiedy po latach niewoli rodziła się Polska.

gminabestwina.info/index.php?option=com_content&task=view&id=752&Itemid=92 target=_blank class=dodaj>gminabestwina.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.