Rozrywka

  • 28 sierpnia 2002
  • wyświetleń: 1599

Największa impreza kajak-polo w Polsce

Jesteśmy najlepsi!

Kaniów, Bestwina
Złoty strzał w finałowej dogrywce zdecydował o zwycięstwie męskiej
drużyny UKS "Set" Kaniów podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Kajak-Polo, które odbyły się w sobotę i niedzielę w Kaniowie. Zawodnicy obronili zeszłoroczny tytuł mistrza i pokonali drużynę "Astorii" z Bydgoszczy. Dziewczęta też nie zawiodły i stanęły na podium. Kaniowskie zawodniczki wywalczyły brązowy medal.
Przez dwa dni na akwenie "Żwirownia" trwała największa impreza w mało jeszcze znanej dyscyplinie sportowej, jaką jest gra w kajak-polo. Sportowa rywalizacja na akwenie, głośny aplauz kibiców, dopingujące strażackie syreny, no i słoneczna pogoda były gwarancją udanej imprezy. Jednak w sobotnie popołudniu, tuż po oficjalnym otwarciu, zanim rozpoczęto grę, wszyscy zwrócili się w stronę... nieba. Tam lecący na paralotni Piotr Świgoń z Czechowic-Dziedzic po kilku okrążeniach zrzucił dwie piłki. Pierwsza wylądowała wprost na boisku w akwenie, drugą, zanim trafiła do zawodników, złapał jeden z kibiców, za co otrzymał koszulkę. Niezwykły dynamizm gry, wodne ewolucje w towarzystwie piłki i wiosła, przepisowe zderzania się kajaków powodują, że gra ta jest niezwykle widowiskowa.

Kaniów to niewielka miejscowość w gminie Bestwina. Jej mieszkańcy chwalą się, że jest u nich źródlana woda i czyste powietrze. Narzekają na szkody górnicze. Od ostatniego weekendu mówią tylko o jednym.
O grze w kajak-polo. Okazało się, że w małym Kaniowie trenują teraz najlepsi juniorzy w tej dyscyplinie sportowej. Być może zawodnicy ci za parę lat reprezentować będą nasz kraj podczas mistrzostw olimpijskich. Polski Związek Kajakowy czyni starania, by dyscyplinę tę uznano za olimpijską.
Na pewno sześciu zawodników z UKS "Set" Kaniów: Borys Zubczewski, Paweł Michalec, Adrian Stachura, Konrad Pająk, Dawid Studnicki i Rafał Kalita reprezentować będą barwy biało-czerwone podczas zbliżających się wrześniowych mistrzostw świata, które odbędą się w Niemczech.
Choć gospodarz tegorocznych mistrzostw Uczniowski Klub Sportowy "Set" z Kaniowa został zarejestrowany siedem lat temu, to samodzielną działalność na arenie sportowej rozpoczął trzy lata temu. Siedzibą klubu stały się tereny po byłej żwirowni
o powierzchni około 11 hektarów, obejmujące budynek, w którym są szatnie, biura oraz hangar. Sam akwen wodny ma około 300 m x 300 m.


więcej czytaj w papierowym wydaniu Echa (str. 13)

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.