czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 29 stycznia 2009
  • wyświetleń: 1032

Warsztaty: Młodzi piekarze

W kolejnym dniu warsztatów artystyczno – etnologicznych na dzieciaki czekały już przygotowane na stołach naczynia – misy, pojemniki na mąkę, olej, drożdże - słowem, wszystko, co potrzebne do tego, by upiec najprawdziwszy chleb...a raczej jego turecką odmianę, placki zwane lahmacun (lahmadżun).

Reklama

Prowadzący zajęcia Ania i Piotr zwrócili uwagę, by każdy wcześniej umył ręce, co ważne przy przyrządzaniu każdego posiłku. Gdy ciasto już zostało wyrobione, do czego trzeba było nieco siły i cierpliwości, odstawiono je na chwilę, by posłuchać opowieści o chlebie...

Okazuje się, że podstawowe pożywienie ludzkości przybiera pod różnymi szerokościami geograficznymi bardzo odmienne postacie i nazwy. W Indiach jest to pappadum, w Meksyku tortilla,– co kraj, to inny kształt, inna receptura i smak. Zostało to pokazane na slajdach i filmach, najbardziej interesujący okazał się reportaż o tradycyjnym wypieku w Turcji.

Następny punkt programu to przygotowanie placków lahmacun do wypieku, nadanie im kształtu i dodanie nadzienia. Kiedy potrawę włożono już do piekarnika, pozostały czas wypełniły gry i zabawy – rozpoznawanie ziaren zbóż (z czym nawet wiejskie dzieci miewają problemy), próba sił w trzymaniu cepa oraz wkładanie chleba (za który posłużyła maskotka) do pieca (krzesła) przy pomocy łopaty używanej w piekarni.

W międzyczasie placuszki pięknie się upiekły, ich aromat wypełnił całe Centrum Kultury, więc wszyscy pracownicy zrobili się nagle głodni. Lahmacun smakował wyśmienicie, przyprawiony cytryną rozpływał się w ustach. Kto nie jadł – niech żałuje. Całe szczęście uczestnikom rozdano przepisy, więc będzie można poeksperymentować w domu. Zajęcie idealne na brak śniegu!

S.Lewczak / CKSiR Bestwina

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.