czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 22 maja 2009
  • wyświetleń: 1520

Przejazd pociągu papieskiego

22 maja organizowany jest przez Fundację Rozwoju Miasta Bielska-Białej przejazd Pociągu Papieskiego, połączony z debatą „Mój region w Unii”, przybliżającą tematykę nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

W programie przejazdu koncert zespołu Rabarbar, prezentującego utwory z debiutanckiej płyty „Ludzka rzecz”. Najmłodsi uczestnicy przejazdu będą mieli okazję zobaczyć film animowany o latach młodości Karola Wojtyły, spędzonych w Krakowie przy ul. Felicjanek 10, a także poznać na żywo kulisy pracy animatorów ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

„Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej! (…) Polska potrzebuje Europy” te słowa Jana Pawła II wygłoszone w dniu 18 maja 2003 r. do Polaków uczestniczących w pielgrzymce narodowej do Rzymu z okazji 25-lecia pontyfikatu Papieża, a także w dniu swoich 83. urodzin będą stanowiły motto debaty „Mój region w Unii”. W dyskusji wezmą udział obecni deputowani do Parlamentu Europejskiego, a także osoby startujące w wyborach 7 czerwca.

Głównym celem rozmowy będzie zwrócenie uwagi na znaczenie tych wyborów oraz pokazanie roli euroregionów w naszym życiu i polityce regionalnej Unii Europejskiej, z podkreśleniem wagi ich działania w sferze współpracy kulturalnej, turystycznej i edukacyjnej. Pytania w debacie będą mogli zadawać wszyscy uczestnicy przejazdu. Osoby chcące zadać pytania uczestnikom dyskusji, a nie mogące wziąć udziału w przejeździe, proszone są o ich zgłaszanie przez Internet na stronie debata2009.przystanek.beskidy.pl.

Zespół Rabarbar, jak sami muzycy mówią o sobie, „twórczo spełnia się w bluesie, rocku i rock’n’rollu”. Ich debiutancka płyta „Ludzka rzecz” została określona przez Antyportal.net, jako „niespodziewana niespodziewajka”. W czasie przejazdu Pociągiem Papieskim muzycy zagrają na żywo utwory z tej właśnie płyty. Pod adresem www.rabarbar.net.pl można znaleźć szczegółowe informacje o grupie, a także posłuchać on-line najnowszych singli.

„Felicjanek 10” to film animowany w reżyserii Anny Kaszuby-Dębskiej z oprawą muzyczną Anny Marii Jopek, zainspirowany postacią Jana Pawła II. Akcja filmu rozgrywa się, w krakowskiej kamienicy przy ulicy Felicjanek, gdzie w okresie wojny bywał Karol Wojtyła oraz w Wadowicach, w latach dzieciństwa przyszłego Papieża. Pokaz filmu będzie wzbogacony opowieścią Mariana Wantoły o kulisach pracy przy tworzeniu filmów rysunkowych. Marian Wantoła w latach 1964 – 1998 był animatorem w jednej z największych polskich wytwórni filmów animowanych Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Brał on m.in. udział w produkcjach najbardziej znanych polskich bajek dla dzieci: Reksio, Bolek i Lolek oraz Lis Leon.

Przejazd jest częścią projektu Fundacji „Komunikacja Bez Granic – Weekendowe Połączenia Turystyczne i Edukacyjne”, wspieranego z budżetu samorządu Województwa Śląskiego. Jego celem jest stworzenie nowoczesnego systemu połączeń kolejowych między Małopolską, Śląskiem a Słowacją. Pociąg Papieski jest darem kolejarzy, mającym upamiętnić pontyfikat Jana Pawła II.

Na przejazd tym pociągiem dostępne są dwa rodzaje biletów: „Normalne” w cenie 30 zł. na całej trasie (Kraków – Rajcza Kraków) oraz „Połówkowe” w cenie 15 zł., uprawniające do przejazdu na połowie trasy (np. Kraków – Bielsko-Biała) lub w pętli (np. Bielsko-Biała – Rajcza – Bielsko-Biała). Rezerwacji można dokonywać na stronie internetowej przystanek.beskidy.pl lub pod numerem telefonu 33 496 01 50.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.