czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 2 października 2009
  • wyświetleń: 3268

Poznaj Koło Łowieckie Bażant

27 września w Muzeum Regionalnym im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie odbyło się oficjalne otwarcie wystawy poświęconej Kołu Łowieckiemu „Bażant” z Bestwiny.

Reklama

Poznaj Koło Łowieckie Bażant
fot. gminabestwina.info


Na oficjalne otwarcie wystawy przybyło wielu znakomitych gości: m.in.: Wójt Gminy Bestwina Stefan Wodniak, radna Gminy Bestwina Danuta Kubik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Teresa Lewczak, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie Grzegorz Boboń, Redaktor Naczelny Magazynu Gminnego Sławomir Lewczak oraz wielu przyjaciół i sympatyków Koła Łowieckiego „Bażant”.

Swoją obecnością na wystawie zaszczycili członkowie koła: Mirosław Furczyk, Anatol Faruga, Marek Handzlik oraz Krzysztof Ślosarczyk.

Koło Łowieckie „Bażant” z Bestwiny posiada już ponad 60 letnia tradycję. Inicjatorem powstania koła był Jan Ślosarczyk przewodnicząc 24 członkom polującym na 7000 ha, podlegającym Powiatowej Radzie Łowieckiej w Białej Krakowskiej. Natomiast w roku 1956, na zebraniu członków koła w skład zarządu weszli: Franciszek Żużałek – jako prezes, Stefan Żywioł jako łowczy, Antoni Bularz jako sekretarz oraz Władysław Roszkowski jako skarbnik.

Franciszek Żużałek prezesował Zarządowi przez 29 lat, odznaczony został złotym medalem za zasługi łowieckie. Komentując to zjawisko należy stwierdzić, że był to szczególny myśliwy, szanowany przez towarzyszy łowów, zasłużony i w pełni oddany gospodarce łowieckiej… tym bardziej na uznanie zasługuje fakt, iż trofea łowieckie, zaprezentowane na wystawie poroża, które zostały przekazane do Muzeum Regionalnego pochodzą właśnie od Franciszka Żużałka a zostały przekazane przez jego syna Jerzego.

Podczas spotkania każdy z przybyłych miał możliwość poznania historii koła oraz kultury i tradycji łowieckich w Polsce, o których z wielką pasją opowiedział Anatol Faruga. Było to niezwykle interesujące i niezapomniane spotkanie, na którym mogliśmy się również dowiedzieć, iż bycie łowczym w gminie Bestwina to bycie łowczym na miarę arcyksięcia Leona Habsburga, o czym przypomniała przewodnicząca Miłośników Ziemi Bestwińskiej pani Walerii Owczarz. Wszystkich sympatyków Koła Łowieckiego „Bażant”, którzy chcieliby bliżej poznać to stowarzyszenie zapraszamy do zobaczenia wystawy w Muzeum Regionalnym w Bestwinie.

gminabestwina.info/ target=_blank class=dodaj>gminabestwina.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.