czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 14 listopada 2009
  • wyświetleń: 1872

Józef Wrzoł z nagrodą ks. Londzina

Laureatem XI Edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina został Józef Wrzoł - mieszkaniec Zabrzega, samorządowiec, z zamiłowania kronikarz, badacz dziejów, propagator kultury regionu, laureat prestiżowej nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzce z 2005 r..

Reklama

Samorząd Czechowic - Dziedzic Józefa Wrzoła nominował do Nagrody im. Ks. Józefa Londzina po raz pierwszy już 1999 r. nominowany był też członkiem I kadencji Kapituły Nagrody im. ks. Londzina J.Wrzoł jest autorem wielu książek o życiu społeczności Zabrzega i Śląska Cieszyńskiego. Przesłaniem publikacji jego autorstwa jest ocalenie od zapomnienia, przywrócenie znaczenia historii oraz kształtowanie tożsamości współczesnych. Józef Wrzoł zaangażował się także w przypomnienie sylwetki swojego stryja ks. Ludwika Wrzoła, który z miłości do Boga i Ojczyzny oddał swe życie, zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen.

Tegoroczny laureat jest inicjatorem postawienia w Zabrzegu pomnika ku czci ks. Józefa Londzina. Kapituła Nagrody w składzie: Alina Świeży-Sobel - radna Rady Powiatu Bielskiego, krewna patrona Nagrody, redaktor „Gościa Niedzielnego", ks. prof. Tadeusz Borutka - dyrektor Instytutu Teologicznego w Bielsku-Białej, prof. Anna Węgrzyniak - nauczyciel akademicki, pracownik naukowy ATH, redaktor naczelna pisma „Świat i słowo", Mariusz Makowski - prezes Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, Towarzystwa Miłośników Regionu, Leszek Miłoszowski - dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej oraz Bogdan Kocurek - dyrektor Książnicy Beskidzkiej jednogłośnie przyznali tegoroczną Nagrodę nominowanemu przez samorząd gminy Czechowice-Dziedzice.

„Jeżeli współcześnie szukamy prawdziwych wzorców patriotyzmu, autorytetów, przykładów bezinteresownej służby dobru wspólnemu, jakim jest silne, sprawne i uczciwe państwo - pamiętajmy o księdzu Prałacie Józefie Londzinie, pamiętajmy o dotychczasowych laureatach i nominowanych do tej ważnej dla naszego powiatu Nagrody" - powiedział na uroczystości w dniu 6 listopada starosta bielski Andrzej Płonka.

Po prezentacji kandydatów nominowanych do XI Edycji Nagrody, ogłoszeniu werdyktu Kapituły przez przewodniczącą Alinę Świeży-Sobel oraz wręczeniu wyróżnień na scenie Teatru Polskiego wystąpił z niezapomnianym koncertem Jacek Wójcicki - znakomity aktor, piosenkarz i śpiewak tenorowy.

Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.