Rozrywka

  • 16 stycznia 2010
  • wyświetleń: 5576

Festiwal Dobrych Filmów w Świcie

W styczniu po raz ósmy odbędzie się w Czechowicach-Dziedzicach "Festiwal Dobrych Filmów". Od 15 do 21 stycznia na dużym ekranie kina Świt zobaczymy dziesięć fantastycznych produkcji z różnych zakątków świata.

Festiwal Dobrych Filmów w Świcie


Tegoroczny festiwal otworzą film japoński "Pożegnania" oraz francusko-kanadyjski "Parnassus", który jest ostatnim dziełem, w którym wystąpił Heath Ledger. Obok niego na ekranie pojawią się między innymi Johnny Deep, Jude Law i Colin Farrell.

W kolejnych dniach wyświetlane będą brytyjski film "Była sobie dziewczyna", rosyjki "Tlen", szwajcarski "Odgłosy robaków - zapiski mumii" czy węgierski "Paprka, sex i rock-n-roll". Podczas ósmego festiwal widzowie obejrzą również "Lourdes", "Spotkanie w Palermo", Zdobyć Woodstock" oraz "Dziewięć".

Karnety w cenach 40 zł (ulgowe) i 50 zł będą w sprzedaży od 8 stycznia. Tydzień później w kasie kina będzie można kupić karnety na trzy wybrane filmy z Festiwalu (cena: 30 zł) i pojedyncze bilety (13 złotych). Jak zapowiadają organizatorzy, wśród posiadaczy karnetów na cały Festiwal rozlosowane zostaną nagrody.

aka / czecho.pl

---------------------

8.FESTIWAL DOBRYCH FILMÓW
15-21 STYCZNIA 2010, KINO ŚWIT

15.01 (piątek)
20.00 POŻEGNANIA (Japonia)

Zdolny wiolonczelista Daigo Kobayashi (Masahiro Motoki) traci pracę, gdy rozwiązuje się jego orkiestra. Postanawia wraz z żoną (Ryoko Hirosue) powrócić do rodzinnego miasteczka i tam poszukać dla siebie nowej pracy i nowego życia. Odpowiada na ogłoszenie zatytułowane "Okuribito" (ang. "Departures") w nadziei na pracę w agencji turystycznej. Jak się jednak okazuje, jest to praca w domu pogrzebowym, Daigo zostaje tzw. "nokanshi" (osobą, która składa ciało zmarłego do trumny). Choć całe jego otoczenie patrzy raczej niechętnie na nową pracę Daigo, on odnajduje się w nowej roli strażnika bram życia i śmierci, pośrednika i przewodnika ku zaświatom. Jednocześnie paradoksalnie uczy się odkrywać radość i piękno życia.

22.30 PARNASSUS (Francja/Kanada)

Tytułowe imaginarium to widowisko, w trakcie którego publiczność wybiera między radością a smutkiem, światłem a mrokiem. Z nim to właśnie jeździ po świecie Dr Parnassus (Christopher Plummer), który zawarł pakt z diabłem (Tom Waits): w zamian za nieśmiertelność musi oddać mu swoje pierworodne dziecko: 16-letnią córkę Valentinę (Lily Cole). Nie zamierza jednak tego zrobić...

16.01 (sobota)
20.00 BYŁA SOBIE DZIEWCZYNA (Wielka Brytania)

Młoda, inteligentna dziewczyna dorasta w Londynie w latach sześćdziesiątych. Jej rodzina bardzo chce by studiowała na Oxfordzie. Tymczasem ona wdaje się w szalony romans z poznanym w niezwykłych okolicznościach mężczyzną, który obiecuje, że nauczy ją życia i miłości… Te niepowtarzalne lekcje będą się odbywały w luksusowych salach balowych i dyskotekach, zadymionych kafejkach Londynu i pod dachami dekadenckiego Paryża…

21.45 TLEN (Rosja)

Był zwyczajny letni dzień. Sasza spacerował po bulwarze i z zainteresowaniem obserwował wszystkich, którzy go otaczali. Ktoś tańczył hip-hop, ktoś jeździł na deskorolce, ktoś całował się przy fontannie, generalnie wszystko zwyczajne, ale… Sasza obrócił głowę i wtedy ją zobaczył - wolną, piękną, rudowłosą dziewczynę, tę, która była dla niego - „Czystym tlenem”! I w tym momencie całe jego dotychczasowe życie, straciło sens: Ona stała się powietrzem , bez którego nie mógł dalej żyć.


17.01 (niedziela)
20.00 LOURDES (Austria/francja/Niemcy)

„Lourdes, Francja 1858 – uzdrawiająca woda płynie z groty niosąc nowinę i obietnicę” – taką informację mogą znaleźć w Internecie potencjalni goście Lourdes, jednego z głównych miejsc pielgrzymek katolików. Film Jessiki Hausner to próba zbadania fenomenu tego sanktuarium, pełnego ludzi rozpaczliwie pragnących cudu. Wśród nich jest Christine, która tylko udaje pobożność, żeby zabierano ją na kościelne wycieczki. Jak szczerze przyznaje, nie ma wielu okazji do podróżowania będąc przykuta do wózka inwalidzkiego. Być może właśnie jej przytrafi się cud? Obraz bohaterki balansuje między krytycznym studium religijności i historią odkupienia.

21.45 SPOTKANIE W PALERMO (Niemcy/Francja/Włochy)

Spotkanie w Palermo to najnowszy film Wima Wendersa, w którym razem z bohaterem, podobnie jak miało to miejsce w Lisbon Story, poznajemy niezwykłe miasto na południu Włoch, w rytm fantastycznej muzyki Nicka Cave-a, Lou Reeda, Toma Waitsa, Portishead i wielu innych.
Finn współpracuje z największymi domami mody i najpiękniejszymi modelkami. W jego życiu nie brakuje intensywnych wrażeń, luksusu i sławy, powoli jednak zaczyna tęsknić za czymś innym. Sesja fotograficzna ze spodziewającą się dziecka Millą Jovovich zaprowadzi Finna do Palermo. Jednak zamiast odpoczynku spotka tu tajemniczego mężczyznę, którego widział już w snach oraz młodą fascynującą kobietę. Oboje sprawią, że podróż po obcym mieście stanie się podróżą w głąb siebie, która zmieni życie Finna.


18.01 (poniedziałek)
20.00 ODGŁOSY ROBAKÓW-ZAPISKI MUMII (Szwajcaria)

Myśliwy polujący na króliki odkrywa w lesie zmumifikowane ciało 40-letniego mężczyzny. Lekarze twierdzą, że zgon nastąpił około stu dni wcześniej. Zmarły prowadził dziennik, z którego możemy odtworzyć ostatnie dwa miesiące jego życia.
Pod koniec sierpnia udał się w góry, które kiedyś odwiedził jako student. Zachwycony ich dostojnym pięknem, pomyślał, że to idealne miejsce na śmierć. Po kilkunastu latach zjawia się tu ponownie. Notuje: „w plecaku mam wszystko, co potrzebne do samobójstwa”. Nie zamierza się wieszać ani skakać ze skały. Wybrawszy ustronne miejsce, z folii i gałęzi buduje namiot, w którym postanawia zagłodzić się na śmierć. Ma ze sobą kilka książek, trochę lekarstw przeciwbólowych, kilka świec i radio. Pije wyłącznie wodę deszczową.
Nie dowiadujemy się wiele o motywach jego decyzji


19.01 (wtorek)
20.00 ZDOBYĆ WOODSTOCK (USA)

Pełna kolorów i muzyki komedia, która powstała na podstawie pamiętnika Elliota Tibera pod tytułem "Taking Woodstock: A True Story of a Riot, Concert, and a Life". Autor będący tutaj głównym bohaterem prowadzi wraz z rodzicami podupadający finansowo motel w Catskills. Nic nie wskazuje na to, że latem 1969 roku Tiber znajdzie się w centrum wydarzeń historycznych. Oto bowiem będzie nie tylko świadkiem, lecz przyczyni się wręcz do organizacji najsłynniejszego na świecie koncertu, który stanie się symbolem pokolenia Hipisów


20.01 (środa)
20.00 PAPRYKA, SEX I ROCK-N-ROLL (Węgry)

Rodzice Miklósa Fenyö wracają na komunistyczne Węgry w połowie lat sześćdziesiątych, kiedy wszyscy inni uciekają na Zachód. Dla zbuntowanego Mikiego, ubranego w hawajską koszulę i z idealnie wystylizowanymi włosami, powrót z Ameryki i życie pod kontrolą komunistycznej dyktatury oznacza dramat. Jego dawni, węgierscy przyjaciele nie wiedzą co zrobić z jego pstrokatymi ciuchami, dziwnym, amerykańskim akcentem i kolekcją Buddy-ego Holly. Jego miłość z dzieciństwa traktuje go chłodno i z dystansem, a lokalny macho Röné za nic ma jego rock-n-rollowe talenty. Ale to nie wszystko. Kiedy miejscowe władze widzą, jaki wpływ na nastolatki, mają jego roztańczone kroki i zmysłowa muzyka, zaczynają stanowczo protestować. Ojciec Mikiego z wysokiego urzędnika państwowego staje się zwyczajnym obywatelem, a on sam po raz pierwszy w życiu musi przestrzegać jakiekolwiek reguł. Nie ma wyboru - zgłasza się do lokalnego talent show… a reszta to już historia rock-n-rolla.


21.01 (czwartek)
20.00 Loteria filmowa
20.15 DZIEWIĘĆ (USA)

Sławny reżyser filmowy Guido Contini (Daniel Day-Lewis) próbuje zaprowadzić harmonię w swoim zawodowym i osobistym życiu, mężczyzna jest bowiem zaangażowany w dramatyczne stosunki z wieloma kobietami: jego żoną Luisą (Marion Cotillard), kochanką (Penelope Cruz), muzą (Nicole Kidman) oraz matką (Sophia Loren).

------------------------

KONKURS CZECHO.PL

Wygraj pojedyncze zaproszenie na wybrany film podczas Festiwalu Dobrych Filmów. Wystarczy, że jako pierwszy w komentarzach pod wiadomością odpowiesz na zadane pytanie, a bilet na seans będzie Twój.

Uwaga! Podczas podawania odpowiedzi należy być zalogowanym! Liczy się tylko pierwsza odpowiedź tego samego użytkownika! Jeden użytkownik może wygrać tylko jedną nagrodę.

Mamy sześć pojedynczych zaproszeń do rozdania.

Pytania:

1. Kino Świt w Czechowicach-Dziedzicach tradycyjnie w styczniu zaprasza na Festiwal Dobrych Filmów, która to edycja Festiwalu?

Prawidłowa odpowiedź: Ósma edycja

Jako pierwszy prawidłowej odpowiedzi udzielił walus-dh. Informacja o sposobie odebrania biletu zostanie wysłana mailem.

2. Terry Gilliam, reżyser "Parnassusa" był przed laty członkiem zespołu twórców jednego z najsłynniejszych telewizyjnych programów satyrycznych. Jak nazywał się ten legendarny program?

Prawidłowa odpowiedź: "Latający cyrk Monthy Pythona"

Jako pierwszy prawidłowej odpowiedzi udzielił daruniaa. Informacja o sposobie odebrania biletu zostanie wysłana mailem.

3. W obsadzie musicalu "Nine" Boba Marshalla zagrało pięciu artystów nagrodzonych filmowym Oscarem. Stąd mówi się o oscarowej obsadzie tego filmu. Podaj imiona i nazwiska przynajmniej trójki artystów.

Prawidłowa odpowiedź: Nicole Kidman, Judi Dench, Sophia Loren

Jako pierwszy prawidłowej odpowiedzi udzielił TeleMarek2. Informacja o sposobie odebrania biletu zostanie wysłana mailem.

4. W "Parnassusie" Terry Gilliama, swoją ostatnią rolę zagrał wybitny australijski aktor, pośmiertnie nagrodzony Oscarem za kreację w "Mrocznym widmie". O kogo chodzi?

Prawidłowa odpowiedź: Heath Ledger

Jako pierwszy prawidłowej odpowiedzi udzielił frodo_27. Informacja o sposobie odebrania biletu zostanie wysłana mailem.

5. W rosyjskim filmie "Tlen" Ivana Wyrypajewa główną rolę zagrała polska aktorka; podaj imię i nazwisko.

Prawidłowa odpowiedź: Karolina Gruszka

Jako pierwszy prawidłowej odpowiedzi udzielił Smalutka. Informacja o sposobie odebrania biletu zostanie wysłana mailem.

6. Film "Zdobyć Woodstock" opowiada o kulisach organizacyjnych legendarnego festiwalu muzycznego. W którym roku odbył się ten festiwal?

Prawidłowa odpowiedź: 1969 rok

Jako pierwszy prawidłowej odpowiedzi udzielił ireek. Informacja o sposobie odebrania biletu zostanie wysłana mailem.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.