czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA

Rozrywka

  • 24 lutego 2010
  • wyświetleń: 1169

Sen nocy letniej w MDK w niedzielę

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza 28 lutego o 16.00 do sali widowiskowej na spektakl "Sen nocy letniej".

Sen nocy letniej w MDK w niedzielę


To komedia fantastyczna, zawierającą elementy liryki, groteski a nawet farsy. Nawiązuje do angielskiego folkloru i średniowiecznej legendy. Akcję sztuki umieścił autor w przedhomeryckich Atenach, choć traktowanych raczej umownie, bez dbałości o odtworzenie ówczesnych realiów. Równolegle do wątku głównego – przygotowań do ślubu Tezeusza i Hipolity – rozgrywają się wątki poboczne: miłosne utarczki czworga młodych ludzi, groteskowe perypetie ateńskich rzemieślników, którzy w celu uświetnienia królewskich zaślubin pragną wystawić sztukę o Pyramie i Tyzbe oraz wątek fantastyczno-baśniowy, ukazujący spór władców elfów Oberona i Tytanii.

Poczynania figlarnego duszka Puka i jego mieszanie się do spraw ludzkich wprowadzają zamęt w ustalonym porządku. Za sprawą jego psot Tytania zadurza się w Spodku, tkaczu o głowie osła a w sercach młodych kochanków rodzi się spory zamęt. Wszystkie powikłane, połączone ze sobą wątki znajdują szczęśliwy finał. Sen nocy letniej jest najbardziej znaną komedią Szekspira, do dziś wystawianą na scenach teatralnych całego świata oraz wielokrotnie ekranizowaną. Często jest także źródłem inspiracji dla kompozytorów – jak chociażby dla F. Mendehlssona czy B. Brittena. W tej wersji Teatr Muzyczny Movimento wykorzystał jedną z najwcześniejszych kompozycji pisanych do tej komedii – „Królowej wróżek” Henry-ego Purcella, zaaranżowanych na potrzeby przedstawienia. Część muzyki – chór elfów, piosenki Spodka i Tytanii – wyszły spod pióra zaprzyjaźnionego z zespołem Jerzego Owczarza.

aka / czecho.pl, źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.