czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 7 maja 2004
  • wyświetleń: 1194

Sąsiedzi z wizytą w kinie Świt

Reklama

W piątek 7 maja rozpoczął się w czechowickim kinie „Świt” festiwal „Sąsiedzi – Nowe Kino Czeskie i Słowackie”. Tegoroczna impreza zdominowana jest przez filmy Jana Svankmajera i Martina Sulika.

Piątek i niedziela odbędą się pod znakiem twórczości Svankmejera. Reżyser (absolwent ASP w Pradze) do ożywienia świata swoich filmów często wykorzystuje dość niekonwencjonalne materiały: ceramikę, ziemię, jedzenie, glinę, czy śmieci. W połączeniu z lekkim humorem tworzy to niezapomniany klimat. Do fascynacji jego filmami przyznają się między innymi Tim Burton oraz Terry Gilliam (członek grupy Monty Python). W jego reżyserii będziemy mogli zobaczyć komediodramat „Otik” (polski tytuł „Okrzesanek”), będący filmową adaptacją „Pinokia” oraz czarną, kultywującą hedonizm komedię „Spiskowcy rozkoszy”.

Ostatnie cztery dni imprezy należeć będą do amatorów poważniejszego kina. Będziemy mogli obejrzeć kilka filmów Martina Sulika. Jest to jeden z niewielu reżyserów słowackich, którym udało się zyskać światowy rozgłos. Kino Sulika przepełnione jest bajkowością, poetyką i mistycyzmem. Sam reżyser inspirację czerpię z najbliższego otoczenia. Dużą rolę w jego twórczości odgrywa ojczyzna – ukochana Słowacja. Będą wyświetlane kolejno cztery jego filmy: „”Ogród”, „Orbis pictus”, „Pejzaż” i „Wszystko, co lubię”.

Na przeglądzie będziemy również mogli zobaczyć „Rok diabła” Petra Zelenki i „Samotnych” Davida Ondricka. Dla posiadaczy karnetów organizatorzy, jak zwykle, przygotowali loterię z atrakcyjnymi nagrodami.

Miłosz Klemens – Klub Miłośników Polskich Komedii - www.komedie.pless.pl class=dodaj target=blank>www.komedie.pless.plm

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.