czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 11 maja 2004
  • wyświetleń: 865

Już po maturze z polskiego - TEMATY

Reklama

Punktualnie o godz. 14 maturzyści skończyli pisanie egzaminu maturalnego z języka polskiego. Wbrew powszechnej opinii mówiącej, że nie będzie na egzaminie dojrzałości z języka polskiego tematu związanego z Europą, taki temat jednak się pojawił. Część maturzystów pisała dziś prace o utworach, które potwierdzają europejską tożsamość Polaków.

Iza / Mega FM

Tematy - województwo śląskie:

1. "Krzepić serca i rozdrapywać rany" - dwa wielkie tematy w literaturze polskiej i dwa sposoby uczestnictwa twórców w losie narodu. Zinterpretuj utwory literackie podejmujące te wątki.

2. Poezja jako lustro uczuć i refleksji człowieka. Podejmij tę myśl, interpretując liryki, które są dla Ciebie źródłem wzruszeń i przemyśleń na temat kondycji ludzkiej.

3. Utwory, które potwierdzają europejską tożsamość Polaków. Zinterpretuj przywołane przykłady wyjaśniając, z jakich postaw i przekonań wyrasta poczucie wspólnoty.

4. Analizując i interpretując wiersz Bolesława Leśmiana "Z lat dziecięcych", zwróć uwagę na sposób rozwijania przez poetę motywu arkadii dzieciństwa.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.