czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Sport

  • 26 lipca 2011
  • wyświetleń: 1478

Taroki sławią naszą gminę

Zabrzeg polską stolica Taroków? Dlaczego nie, skoro taki właśnie jest wizerunek naszego sołectwa w oczach wybitnych znawców tej gry, którzy przybyli do nas z Wiednia i z Londynu.

taroki
fot. UM Czechowice-Dziedzice


Dobiegła końca trzydniowa wizyta w Beskidach światowej sławy ekspertów gier karcianych. Przyjechali specjalnie po to, by lepiej poznać i opisać zasady taroków, których przestrzegają gracze z Kóz i z Zabrzega.

Gościli u nas: Robert Sedlaczek i Wolfgang Mayr - wybitni wiedeńscy znawcy taroków, twórcy książek Das große Tarock-Buch oraz Die Strategie des Tarockspiels, stali tarokowi felietoniści Wiener Zaitung i Wiener Journal; John McLeod - brytyjski ekspert gier karcianych, twórca poświęconej im witryny pagat.com, autor książek, m.in. encyklopedycznego opracowania o tarokach A History of Games Played with the Tarot Pack. Skład delegacji uzupełnili kolejni pasjonaci kart: Sally Prime (Wielka Brytania) oraz Jolanta i Peter Hametter (Austria).

Taroki cieszą się olbrzymim powodzeniem szczególnie w Austrii. Tam, podobnie jak w Zabrzegu gra się w taroki towarzysko w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych, w domach prywatnych a także w restauracjach, gdzie najczęściej organizowane są turnieje.

Środowe popołudnie i wieczór goście spędzili w Czechowicach-Dziedzicach i Zabrzegu. Odrestaurowany kompleks zabudowań Pałacu Kotulińskich był miejscem spotkania zagranicznych taroczkorzy z lokalnymi pasjonatami tej gry, wśród których byli mieszkańcy Czechowic-Dziedzic i Zabrzega z Ludwikiem Tycem na czele, a także czołowi taroczkorze z pobliskich Kóz - Wiesław Żaczek i Andrzej Malarz. Była to również dla naszych gości okazja do spotkania z Burmistrzem Czechowic-Dziedzic Marianem Błachutem, sołtysem Zabrzega Władysławem Wiśniewskim oraz prezesem stowarzyszenia Przyjazny Zabrzeg Brunonem Kielochem.

Niezwykłe zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziła prezentacja Grzegorza Wąsika - Naczelnika Wydziału Strategii Rozwoju i Promocji, poświęcona projektowi Taroki. Gra o tożsamość, który Gmina Czechowice-Dziedzice realizowała w ciągu ostatnich 2 lat.

Z Pałacu Kotulińskich nasi goście udali się z wizytą do Rozalii i Józefa Szypułów, którzy współtworzyli znaną już w Londynie i Wiedniu tarokową talię kart. Józef Szypuła, który sam jest taroczkorzem, wraz z małżonką prezentowali Austriakom i Anglikom swoje rzeźby i obrazy, które były kluczowymi elementami wspomnianej regionalnej talii, powstałej w ramach projektu Taroki. Gra o tożsamość.

Na zakończenie wizyty, w zabrzeskiej strażnicy odbył się Międzynarodowy Turniej w tarokach, bo do graczy polskich, austriackich i angielskich dołączyli także taroczkorze z Czech, którzy regularnie odwiedzają Zabrzeg. Tym razem gra miała także dodatkowy wymiar edukacyjny, ponieważ skupiono się na wariancie rozgrywki, który w Polsce grany jest głównie w Kozach, tzw. "wołaniu króla".

Zagraniczni eksperci gościli w Zabrzegu nie po raz pierwszy. Nasze sołectwo znane jest od lat w tarokowym świecie i opisane na stronach także wspomnianych wyżej ksiąg i periodyków. Austriacy i Anglicy z pewnością jeszcze nie raz do nas powrócą. Nie wykluczone, że w znacznie większym składzie.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.