czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Sport

  • 27 stycznia 2013
  • wyświetleń: 3664

Wiedeńskie Taroki

Jeszcze nie tak dawno niewielu było takich, którzy wiedzieli co to Taroki. Dzisiaj ta gra cieszy się dużą popularnością, a tarokowe turnieje mnożą się niczym grzyby po deszczu.

Reklama

taroki
fot. Jacek Tomaszczyk


taroki
fot. Jacek Tomaszczyk


taroki
fot. Jacek Tomaszczyk


Kilka lat temu grano tylko w Zabrzegu. Obecnie polscy taroczkorze mają szanse weryfikować swoje umiejętności także podczas turniejów poza granicami Polski. Należą do najlepszych w Europie!

Dużym wydarzeniem ostatnich dni jest udział reprezentantów Polski w Turnieju Taroków, który odbył się w dniu 19 stycznia 2013 roku w Wiedniu. Organizatorem rozgrywek było wiedeńskie muzeum Wien Museum Karlsplatz, kierownictwo wydawnictwa Piatnik, oraz dwójka ekspertów w dziedzinie gier karcianych - Wolfgang Mayr i Robert Sedlaczek.

Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się od wizyty Austriaków Wolfganga Mayra , Roberta Sedlaczka oraz Anglika Johna McLeoda w Zabrzegu, która miała miejsce wiele lat wcześniej i zaowocowała obszernymi wzmiankami o naszych turniejach taroków w ich opracowaniach. Ostatnia wizyta gości z Wiednia w Polsce odbyła się latem 2010 roku i związana była z rozgrywkami organizowanymi w ramach unijnego projektu.

W listopadzie 2012 roku grupa zabrzeskich taroczkorzy, działająca w ramach Stowarzyszenia "Przyjazny Zabrzeg" otrzymała zaproszenie na międzynarodowy turniej do Wiednia. W wyjeździe udział wzięli: Grzegorz Wąsik, Władysław Wiśniewski, Ludwik Tyc, Józef Szypuła, Marian Dyrda, Jacek Tomaszczyk, Jerzy Dominiec i Tadeusz Mędrzak.

Pobyt w stolicy Austrii rozpoczął się od zwiedzenia wystawy o tematyce gier rozrywkowych pod tytułem "SPIELE DER STADT" ("Miasto gier"), a od godz. 15:00 rozpoczął się turniej.

Korzystając z okazji nawiązano kontakty z szefami reprezentacji państw uczestniczących w turnieju oraz wręczono im zaproszenia na Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Tarokach, które 2 marca br. odbędą się w Zabrzegu. Pomyślnie wypadła rozmowa z dyrektorem wydawnictwa Piatnik, która może zaowocować wsparciem naszych imprez.

Znaczącym wydarzeniem było wręczenie przez artystę Józefa Szypułę organizatorom turnieju rzeźby przedstawiającej kamień milowy znajdujący się w Zabrzegu (liczba 322 umieszczona na kamieniu, to odległość z Zabrzega do Wiednia).

Opis tego kamienia został zamieszczony w obszernym wydaniu związanym z wystawą. To okazałe wydanie otrzymał w prezencie nasz zawodnik Józef Szypuła Kamień widnieje też na jednej z 54 kart, okolicznościowej talii, wydanej w ramach unijnego projektu.

W trakcie rozmowy z dyrektorem wiedeńskiego muzeum Wolfgangiem Kosem, Ludwik Tyc przekazał płytę z nagraniem "Tarok Polki" i wyjaśnił że jest to rodzaj hymnu tarokowego używanego na rozpoczęcie turniejów. Zaciekawienie dyrektora było tak wielkie że postanowił dołączyć tę pozycje do zbiorów muzealnych jako ciekawostkę dotychczas nie uwidocznioną, a związaną z tarokami.

W turnieju wzięło udział 76 zawodników z Austrii, Anglii, Czech, Węgier, Słowacji, Słowenii i Polski. W ciszy i skupieniu walczono o punkty. Zdarzały się nieporozumienia pomiędzy zawodnikami dotyczące rozgrywki które wynikały z trudności językowych . Organizatorzy jednak byli przygotowani na tę okoliczność zapewniając zawodnikom tłumacza ze znajomością zasad gry.

Po obliczeniu wyników z nieukrywaną satysfakcją i dumą usłyszeliśmy, że pierwsze miejsce w turnieju zajął reprezentant Polski - Zbigniew Panek. Można uznać, że zawody w wiedeńskim muzeum były pierwszymi nieoficjalnymi Mistrzostwami Europy w Tarokach.

-------

TAROKI - to gra w karty rozpowszechniona w zaborze austriackim
Gra odbywa się z udziałem 54 kart i zasadniczo różni się od wszelkich innych gier w karty. W talii są 22 taroki - karty numerowane kolejno cyframi rzymskimi od I do XXI oraz 32 karty reprezentujące znane wszystkim kolory, zwane - "barwami".Najwyższymi tarok bez numeracji nazywa się "skiż".

Wśród taroków jeszcze dwa mają bardzo ważne znaczenie i swoje charakterystyczne nazewnictwo. Tarok nr I nazywa się "pagat" a tarok nr XXI - "mund". Mund, skiż i pagat tworzą trójkę, która jeżeli jest razem nazywana jest "trulem". Są cztery kolory biorące udział w grze: kiery ( serca), kara, piki, i trefle (krzyże).Kolory czerwone maja następujące figury: króle, damy, gawale, i walety oraz blotki:4; 3; 2; i as (1). Kolory czarne posiadają te same figury co czerwone, ale blotki są numerowane od 7 do 10, z pominięciem asów

Taroki od liczby I do XXI oraz skiż są w każdym przypadku kartami najmocniejszymi w czasie gry - są to tzw. atuty. Wśród nich liczy się wartość określona rzymską cyfrą - wyższa cyfra przebija niższą. W kolorach największą wartość ma król a następnie dama, gawal i walet. W pozostałych kartach wartość jest różna. Czerwona 1 przebija 2, 3 i 4 natomiast dwójka 3 i 4 a trójka - 4. Czarna dziesiątka przebija 9, 8 i 7 oraz odpowiednio: dziewiątka 8 i 7 a ósemka - 7. Figury przebijają każdą z blotek w swoich barwach.

W trakcie gry jest obowiązek dokładania kart do barwy lecz bez konieczności przebijania. Znaczy to, że położoną kartę w danym kolorze można przebić lub dołożyć inną o niższej wartości. Lewa przypada graczowi, który położy najwyższą kartę w kolorze lub gdy go nie ma - taroka i wtedy jemu przypada zbiórka. Celem gry jest uzyskanie jak najwyższej liczby punktów tj. wygrać grę i potwierdzić wszystkie głoszenia. W trakcie gry parami należy partnerowi nagrywać dobre karty, reagować na zagrywki i dokładane karty oraz współpracować w celu osiągnięcia zwycięstwa. Wygrywa się rozdanie gdy zgromadzi się minimalnie 36 lub maksymalnie 70 punktów.

Karty rozdaje się w kierunku przeciwnym do ruch wskazówek zegara- a więc odwrotnie aniżeli we wszystkich innych grach w karty. Każdy ma mieć 12 kart w ręce - pozostałe układa się na środku stole jako talon.

Później następuje licytacja, służąca ustaleniu gry, jaka będzie obowiązywać. Zasadniczą rozgrywkę zaczyna następny po rozdającym, czyli grający "powinność". Przy licytacji nie jest ważne kto wyżej wylicytuje, lecz kto wygra grę i zdobędzie więcej punktów.

Oprócz punktów uzyskanych z gry dolicza się punkty za tzw. "wołania" Są to na przykład: "małe taroczki" (8 taroków w ręce), "duży tarok" (10 taroków), "trul", "honery", "pagat" i "barwy" (nie więcej niż 2 taroki).

Jacek Tomaszczyk / Łukasz Kwaśniewski
Stowarzyszenie "Przyjazny Zabrzeg" - Klub Tarokowy

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.