czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA

Sport

  • 22 stycznia 2006
  • wyświetleń: 977

OFS podsumowało rok

Animatorzy życia społecznego z Obywatelskiego Forum Samorządowego podsumowali kolejny rok swej działalności. Ich sztandarowym rodzajem pracy na rzecz środowiska jest organizacja „Rajdów za złotówkę”, które cieszą się wielką popularnością wśród dzieci, młodzieży, a także dorosłych mieszkańców Czechowic-Dziedzic i Pszczyny. Z tych miejscowości bowiem wyruszają chętni do zdobycia polskich gór.

Jak stwierdził lider tej organizacji Grzegorz Tomaszczyk, zrealizowano dziesięć „Rajdów za złotówkę”. Jeden z zaplanowanych rajdów nie odbył się z powodu fatalnych warunków atmosferycznych. - Uczestnicy naszych rajdów wędrowali od maja do października na trasach z Brennej przez Trzy Kopce do Ustronia Polany, z Wisły-Czarnego przez Baranią do Węgierskiej Górki, ze Zwardonia do Wisły-Głębiec, z Bielska-Białej do Szczyrku, z Ujsół do Rycerki oraz z Krzyżowej do Korbielowa w Beskidach, z Olsztyna do Złotego Potoka, z Podlesic do Kostkowic oraz Doliną Rudawki w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Najwięcej uczestników pojawiło się 8 października na trasie z Krzyżowej do Korbielowa, którą pokonało aż 244 osób. 214 chętnych do górskich wypraw wędrowało 21 maja z Wisły na Baranią Górę i dalej do Węgierskiej Górki.

W pozostałych wycieczkach brało udział od 52 do 117 uczestników. Oprócz rajdów w listopadzie i grudniu zorganizowaliśmy 9 wycieczek w ramach akcji „Szlakami historii i literatury” do Częstochowy, Głogówka i Krakowa. W akcji „Śladami literatury i historii” udział wzięło 243 uczestników.

Dużą popularnością cieszyła się również „Przygoda pod żaglami”. W rejsach po Morzu Żywieckim, które odbyły się latem ubiegłego roku, brało udział około sto osób. 87 amatorów żeglowania na Mazurach uczestniczyło w obozie wypoczynkowo-żeglarskim oraz obozie przetrwania w Przerwankach w lipcu 2005 roku.

Spośród innych imprez organizowanych przez Obywatelskie Forum Samorządowe na uwagę zasługują dwie majowe wycieczki do Warszawy, w których wzięło udział około 130 osób oraz Wielka Wyprawa Górska 24 i 25 czerwca z udziałem 30 uczestników. 47 uczestników miały wycieczki dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do Ustronia od 20 do 22 lipca. 20 osób zgromadziły rowerowe zawody na orientację.

- Oprócz tych imprez organizowaliśmy wycieczki na basen, wyjazdy do teatrów w Krakowie i Katowicach oraz zajęcia dydaktyczne w Smoleniu. W tych imprezach wzięło udział około 1000 uczestników. Bardzo ciekawą formą rekreacji i zarazem edukacji okazał się rajd o nazwie „Poznajemy naszą gminę”. 24 września brało w nim udział 263 uczestników głównie z Czechowic-Dziedzic – powiada inny animator kultury i sportu z Czechowic-Dziedzic Grzegorz Lubecki.

Jak poinformował nas Grzegorz Lubecki, w imprezach turystycznych i rekreacyjnych wzięło udział sporo uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz osoby dorosłe, w charakterze opiekunów. Byli to głównie mieszkańcy powiatów bielskiego i pszczyńskiego.

W zorganizowanych przez nas imprezach w roku 2005 wzięło udział w sumie prawie 3000 uczestników – twierdzi Grzegorz Tomaszczyk - Sądzimy, że udało się wielu uczestnikom zaszczepić turystycznego bakcyla i umiłowanie do poznawania piękna naszych ojczystych ziem od Beskidów poprzez Jurę Krakowsko-Częstochowską, aż po Mazury. Myślę, że w 2006 roku będzie znowu ciekawie, a nasi uczestnicy będą nadal przeżywać mnóstwo przygód na naszych imprezach.

Wedle danych zawartych w opracowywanych właśnie sprawozdaniach, imprezy zorganizowane przez OFS kosztowały 78.640 zł. Największego dofinansowania imprez udzielił Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, ale nie tylko; część środków wyasygnowały również Starostwo Powiatowe w Pszczynie i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Działacze społeczni z Obywatelskiego Forum Samorządowego planują zorganizowanie podobnych imprez w roku 2006.

(jap)

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.