• 22 maja 2016
  • wyświetleń: 1342

Judo: Puchar Europy Kadetów w Bielsku-Białej

Za nami:

Siedmiu japońskich judoków wystąpi w dniach 21-22 maja w Pucharze Europy Kadetów w Bielsku-Białej. Zawody w hali sportowej BBOSiR, ul. Karbowa 26, mają charakter otwarty, stąd start Azjatów.

Puchar Europy Kadetów

Japońscy trenerzy Tatsuya Deguchi i Hidekazu Shoda wystawiają następujących zawodników:
  • +90 kg Naoki Tobe.

Ostatni z wymienionych rok temu był 3 w Bielsku-Białej, a niedługo później wraz z kolegami z reprezentacji wywalczył złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata Kadetów w Sarajewie.

W 2015 roku w Bielsku-Białej wygrywali czterej Japończycy: Kaito Uchida w wadze 55 kg, Genki Koga 60 kg, Hideyuki Ishigooka 66 kg, Kamui Watanabe 73 kg. Z tej grupy w Sarajewie indywidualnym mistrzem świata został Genki Koga, syn Toshihiko - mistrza olimpijskiego z Barcelony i 3-krotnego mistrza świata seniorów. Hideyuki Ishigooka zdobył brązowy medal MŚ Kadetów.

W 2013 roku w Polsce zwyciężył np. Hifumi Abe (66 kg), który w następnym sezonie był najlepszy w prestiżowym Grand Slamie w Tokio. Z kolei w 2012 roku wygrał Aaron Wolf (+90 kg). Jest on w kadrze Japonii na Igrzyska Olimpijskie w Rio. Z pewnością i w tej siódemce Japończyków są przyszłe gwiazdy judo.

Do faworytów polskich zawodów zaliczają się też Gruzini, którzy zgłosili aż 22 zawodników. W tamtym sezonie w Bielsku-Białej triumfowali: 50 kg Giorgi Niazashvili, 81 kg Goga Kevkhishvili, 90 kg Onise Saneblidze. Goga Kevkishvili potem sięgnął po srebro Mistrzostw Europy Kadetów w Sofii. Natomiast Onise Saneblidze wywalczył brąz MŚ i ME w swojej grupie wiekowej.

Na liście startowej znajduje się ponad 570 zawodniczek i zawodników z 29 krajów. Poza Polakami, najliczniej reprezentowane są takie państwa jak Rumunia 46, Francja 40, Ukraina 39, Azerbejdżan 27, Litwa 26, Czechy 24, Gruzja 22, Turcja 22, Niemcy 20.