czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Sport

  • 15 listopada 2006
  • wyświetleń: 4520

Pasje Piotra Bąka

Reklama

Niewiele osób wie, iż znany w Czechowicach-Dziedzicach przedsiębiorca Piotr Bąk jest także żeglarzem i szkutnikiem. Dla Piotra Bąka żeglarstwo i szkutnictwo to nie tylko hobby, lecz pasja. Przed paru laty kupił niegotowy jeszcze jacht i dokończył dzieła budowy we własnym warsztacie. Pływał na nim nie tylko po Mazurach, lecz również Morzu Egejskim i Adriatyku.

– Mam zaplecze szkutnicze i zwłaszcza zimą zaspokajam swoje marzenia. Dlatego mój jacht jest naszpikowany rozwiązaniami, które na innych łódkach na ogół nie bywają.

Czechowicki szkutnik skonstruował m. in. windę elektryczną do dźwigania miecza, który waży 350 kg. Obecnie tworzy również windę do dźwigania masztu. Jacht wyposażony jest w agregat prądotwórczy, GPS i echosondę o wielu funkcjach. W bakiście natomiast mieści się ponton z silnikiem...

Na jego łódce nie może zabraknąć udogodnień cywilizacyjnych. Ma więc specjalne oświetlenie do czytania po zmroku i telewizor z anteną na maszcie. Kiedy odbywały się mistrzostwa świata w piłce nożnej, żeglarze z innych łódek schodzili się, aby obejrzeć mecze. Jacht może rozwijać dużą prędkość, m. in. za sprawą spinakera, który ma 35 m kw.

– Stawiam go, gdy mam sprzyjający wiatr, ku przerażeniu mej małżonki – powiada Piotr Bąk, który stale modernizuje swe dzieło. Zresztą nie tylko jacht. Odrestaurował na przykład skuter śnieżny i zimą jeździ po bajecznym Pruśćcu w okolicach Podraja, gdzie przed siedmiu laty wybudował dom. Teren jest oczywiście uroczy nie tylko zimą. Jesienią na przykład na podwórku rosną rzędami maślaki – jak krasnale. Żona Piotra Bąka przyrządza wówczas jajecznicę z domowymi grzybami.

– Wszystko lubisz i wszystko potrafisz. Jesteś człowiekiem renesansu – tak o Piotrze Bąku powiedział jego przyjaciel, wybitny muzyk i pedagog Andrzej Jasiński. Co ciekawe, w 1975 r., gdy najwybitniejszy uczeń Andrzeja Jasińskiego – Krystian Zimerman – zwyciężył w Konkursie Chopinowskim, Andrzej Jasiński i Piotr Bąk spędzili wakacje na Pojezierzu Drawskim. Notabene Piotr Bąk poznał Krystiana Zimermana już wcześniej, jako 17-letniego chłopca. Uczył go wówczas... nurkowania.

Kolejną pasją Piotra Bąka jest muzyka. W młodości Piotr Bąk był pierwszym solistą Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Pszczyńskiej. W rodzinie Bąków nie on jednak odnosił największe sukcesy muzyczne. Córka Katarzyna dysponuje wspaniałym mezzosopranem koloraturowym i jeszcze jako studentka warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina zdobyła Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Gioacchino Rossiniego w Schwetzingen w Niemczech. Katarzyna Bąk mogła odnieść znaczące sukcesy wokalne, gdyż posiada nie tylko znakomity głos i swobodę śpiewania, lecz również talenty aktorskie. Córka Piotra Bąka poświęciła się jednak dla małżonka.

– Katarzyna zakończyła karierę, oddając się karierze męża, w czym znajduje satysfakcję i ma swój udział – powiada Piotr Bąk.

Mężem Katarzyny Bąk jest jeden z najwybitniejszych czechowiczan, najbardziej znany polski tenor Piotr Beczała. Notabene po raz pierwszy młodzi soliści spotkali się w gronie czechowickich „Madrygalistów”, gdzie śpiewali pod kierunkiem twórcy i liderki zespołu „Camerata Silesia”, również wybitnej czechowiczanki, Anny Szostak-Myrczek.

Piotr Beczała jest tytanem pracy i zrobił niesamowitą karierę. Od sześciu lat jest solistą Opery w Zurichu. Niedawno występował w Covent Garden w Londynie, a w grudniu dwukrotnie zaśpiewa w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

– Piotr to wspaniały człowiek – dobry, wyrozumiały, wspaniałomyślny, hojny, pozbawiony cech gwiazdorstwa. Każdemu życzę takiego zięcia – powiada Piotr Bąk.

Czy mając taką rodzinę Piotr Bąk mógłby nie być melomanem?

Jan Picheta

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.