czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Sport

  • 21 listopada 2006
  • wyświetleń: 1625

Powstaje Wiślana Trasa Rowerowa

Reklama

Powstaje Wiślana Trasa Rowerowa
fot. Oskar / czecho.pl


Z Beskidu nad Bałtyk, rowerem? A czemu by nie? Kilka dni temu w naszym regionie pojawiły się pierwsze znaki sygnalizujące, że oto znajdujemy się na trasie Wiślanej Trasy Rowerowej. Projekt zakłada, że szlak będzie liczył ponad 1000 km i będzie przebiegał wśród najbardziej urokliwych miejsc w ośmiu województwach położonych wzdłuż rzeki Wisły.

Schemat przebiegu Wiślanej Trasy Rowerowej odpowiada zasadzie „Filozofii rybiego kręgosłupa i ości”. Kręgosłup, czyli szlak podstawowy jest stosunkowo łatwy do pokonania, a od niego oznakowane trasy lokalne i regionalne (tzw. ości) o zróżnicowanym stopniu trudności, prowadzące do wszystkich ciekawych miejsc i atrakcji w okolicy.

W województwie śląskim na trasie zostaną zaznaczone: Wisła, Ustroń, Skoczów, Jasienica, Chybie, Czechowice-Dziedzice, Pszczyna, Lędziny, Bojszowy, Jastrzębie Zdrój. Autorzy strategii proponują dodatkowe urozmaicenie oferty poprzez wykorzystanie istniejących tu walorów turystycznych, np. w Pszczynie wykorzystanie pokazowej zagrody żubrów na terenie zwierzyńca w Parku Zamkowym i przygotowanie specjalnej oferty dla zakochanych – wykreowanie Pszczyny na „ogólnopolskie centrum zakochanych rowerzystów”.

Póki co znaków jest kilka, ale zapewne już wkrótce za nimi pojawią się następne. Jedyny problem na jaki mogą napotkac rowerzyści to brak odpowiednich i bezpiecznych ścieżek rowerowych i fakt, że teraz czasem trasa biegnie wzdłuż parkingu czy po chodniku. To wkrótce jednak powinno się zmnienić.

W przyszłości projektanci WTR chcieliby, aby z trasy korzystali także biegacze, a w zimie miłośnicy narciarstwa biegowego czy kuligów.

OP / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.