Sport

  • 4 marca 2020
  • wyświetleń: 3075

Srebrny medal wychowanków BKT Advantage Bielsko-Biała

Materiał partnera:

Sukcesem zakończył się udział dwóch wychowanków Beskidzkiego Klubu Tenisowego Advantage Bielsko-Biała - 14-letniego Jakuba Jędrzejczaka i 13-letniego Mikołaja Migdalskiego - w Drużynowych Mistrzostwach Europy Młodzików (do lat 14) w czeskiej Vesce. Nasi utalentowani tenisiści występujący w drużynie Polski wraz z Tomkiem Berkietą z Warszawy wywalczyli srebrny medal. To największy sukces Polaków od pierwszej edycji zawodów rozgrywanych nieprzerwanie od 1981 roku.

bkt


Aby zagrać w finałach, nasi zawodnicy z początkiem lutego udali się do rosyjskiego Kazania na eliminacje. W tej fazie zawodów pokonali Białoruś 3:0 i Bułgarię 2:1 oraz w finale eliminacji ulegli Rosji 1:2, awansując do rozgrywek finałowych z drugiego miejsca.
Turniej finałowy rozgrywany był w czeskiej miejscowości Veska. Już w ćwierćfinale Polacy trafili na faworyzowaną Hiszpanię - potęgę światową w tenisie. Każdy fan tej dyscypliny zna Rafaela Nadala, w czołówce światowej jest wielu zawodników z Półwyspu Iberyjskiego. Nasi zawodnicy nie zlękli się jednak faworytów i w porywającym pojedynku pokonali Hiszpanów 2:1.

W półfinale na naszych czekali już Czesi, mistrzowie Europy sprzed dwóch lat, którzy wtedy pokonali naszych zawodników w fazie eliminacyjnej. Tym razem jednak Polacy wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności i pozostawili w pokonanym polu pewnych siebie gospodarzy, zwyciężając  2:1. W meczu finałowym zabrakło już chłopakom sił i ulegli Rumunom 0:2. Wicemistrzostwo Europy to największy sukces w długiej historii zawodów. Mikołaj Migdalski i Jakub Jędrzejczak do tenisa trafili przed dziewięcioma laty, kiedy to powstawał BKT Advantage Bielsko-Biała, a jego założyciel Piotr Szczypka prowadził nabory dzieci do szkółki tenisowej. Chłopcy trenują wspólnie od pierwszych zajęć, początkowo pod okiem Jarosława Nycza, a dziś zajmuje się nimi sztab ludzi w osobach trenera prowadzącego Stavrosa Wawrzosa, trenerów współpracujących oraz sparingpartnerów: Mariana Podeprela i Marka Mrozka. Nad przygotowaniem fizycznym i odnową biologiczną czuwa Marcin Grudzień, chłopcy mogą również liczyć na pomoc Reha Formy.

Mentalnym aspektem tenisa chłopaków zajmuje się psycholog Aleksandra Adamiec, klub nawiązał również współpracę z firmą Sport Idea, która zajmuje się coachingiem mentalnym. Sprawy logistyczno-finansowe pozostają w gestii rodziców oraz Piotra Szczypki, który jest również travelling coachem i wyjeżdża z chłopakami na turnieje zagraniczne. Chłopcy korzystają z pomocy dietetyka, a od wiosny do sztabu szkoleniowego dołączy włoski trener futsalu Andrea Bucciol. Mikołaj i Jakub uczęszczają do prywatnej szkoły Małego Mistrza Sportu, która specjalnie dla nich utworzyła klasę tenisową.

Dziś w klasie uczy się 5 tenisistów.
Mikołaj i Jakub od samego początku swojej kariery należeli do ścisłej czołówki kraju. Wystarczy tylko wspomnieć, że Jakub Jędrzejczak to 5-krotny mistrz Polski do lat 12, a Mikołaj Migdalski to aktualny podwójny mistrz Polski do lat 14. Chłopcy plasują się również w ścisłej czołówce rankingu Tennis Europe do lat 14 i zasmakowali już zwycięstw w indywidualnych turniejach Tennis Europe na Cyprze i w Norwegii. Całe ich obecne życie poświęcone jest karierze tenisowej. Chłopcy pracują bardzo ciężko, a zarazem mądrze, tak aby swoje największe sukcesy odnosić w wieku seniorskim. Trening i szkoła wypełniają im cały dzień, a wyjazdy po całej Europie to dla nich chleb powszedni. Często są to dwa tygodnie w miesiącu. Są jednak świadomi, że tylko w ten sposób będą mogli spróbować spełnić swoje marzenia o awansie do czołowej setki rankingu ATP.

Beskidzki Klub Tenisowy "Advantage" Bielsko-Biała

43-346 Bielsko-Biała
ul. Ceramiczna 20

tel. (33) 810-30-55
kom. 792707074
kom. 501307154Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Advantage" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Advantage

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Advantage" podaj