czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Sport

  • 11 marca 2021
  • 12 marca 2021
  • wyświetleń: 7224

Zmarł Jerzy Wicherek, znany dziennikarz pochodzący z Czechowic

W miniony poniedziałek, 8 marca w Krakowie zmarł Jerzy Wicherek, znany dziennikarz sportowy. Jego rodzinnym miastem były Czechowice-Dziedzice, tutaj też ukończył liceum ogólnokształcące.

Jerzy Wicherek
Jerzy Wicherek · fot. Z archiwum prywatnego Tomasza Jarońskiego


Jerzy Wicherek urodził się 28 kwietnia 1947 w Bielsku Białej. Liceum ukończył w rodzinnych Czechowicach-Dziedzicach. Studiował w Krakowie, był absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od początku lat 70. pracował jako dziennikarz specjalizując się w relacjach sportowych i publikując początkowo w "Dzienniku Polskim", a w latach 1982-84 w "Echu Krakowa". Od 1984 roku aż do emerytury był dziennikarzem i wieloletnim zastępcą redaktora naczelnego "Tempa".

Czy Jerzy Wicherek pamiętał w dorosłym życiu o swoich rodzinnych stronach? - Tak, wiedziałem, że pochodzi z Czechowic-Dziedzic. Nawet podczas jakiegoś wyścigu zboczyliśmy nieco, aby przejechać przez Czechowice. Wspomniał też, ze jego przodkowie pochodzili z Czech - powiedział portalowi czecho.pl Tomasz Jaroński, znany dziennikarz i komentator wyścigów kolarskich w Eurosporcie, który przez wiele lat współpracował z Jerzym Wicherkiem.

Jerzy Wicherek pisał o koszykówce, narciarstwie alpejskim i kolarstwie. Był sprawozdawcą na Igrzyskach Olimpijskich - zimowych w Nagano (1998) i letnich w Sydney (2000). Przez kilkadziesiąt lat towarzyszył kolarskiemu peletonowi na szosach krajowych i zagranicznych obsługując największe imprezy w tym sporcie - mistrzostwa świata, Wyścigi Pokoju, Tour de Pologne.

Był autorem publikacji książkowych, w tym wydanej w 2006 roku "Wielkiej Encyklopedii Sportu".

Uroczystości pogrzebowe Jerzego Wicherka odbędą się 12 marca na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

mp / czecho.pl, źródło: Radio Kraków

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.