Sport

  • 12 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1964

Jakie piłki do padla wybrać?

Materiał partnera:

Padel to najprężniej rozwijający się sport rakietowy. Szalenie popularny na południu i północy Europy, zakochali się w nim mieszkańcy wielu krajów, a kolejnych przybywa z każdym dniem. Co sprawia, że tak nas urzeka? Na pewno to, że jest atrakcyjny pod wieloma względami - łączy w sobie zalety tenisa ziemnego i squasha. Można go uprawiać na zewnątrz i pod dachem. Gramy w debla, więc to doskonała okazja do spotkania i rywalizacji ze znajomymi, rodziną czy nawet kimś zupełnie obcym. Grać może w niego każdy, niezależnie od wieku i płci. Nauka nie zajmuje tak dużo czasu jak na przykład w tenisa ziemnego, a sama rozgrywka przynosi przyjemność już po nauce kilku podstawowych uderzeń.

padel pilki


Piłki do padlaWraz z częstszym pojawianiem się na korcie, u gracza rodzi się potrzeba posiadania właściwego sprzętu. I tak wraz z rakietą i odpowiednimi butami możemy toczyć wszelakie rozgrywki. Niezbędna jest w tym wszystkim właściwa piłeczka. Ta z wyglądu bardzo podobna do swojej tenisowej siostry, ma również podobne właściwości. Zbudowana jest w oparciu o te same materiały, a więc gumę i filc. Co zatem odróżnia ją od tej znanej z kortów Wimbledonu lub Roland Garros?

Czym charakteryzuje się piłka do padla?Jak już zauważyliśmy, o wiele więcej podobieństw do piłki tenisowej niż różnic. Podstawowa to maksymalne ciśnienie w piłeczce, tenis ziemny dopuszcza piłki do 14 psi, padel do 11 psi (psi - funt na cal kwadratowy). Dla lepszego zobrazowania to piłka do padla to taka "niedopompowana" piłka tenisowa. W praktyce ta pierwsza odbija się znacznie niżej. Piłeczka padlowa jest nieznacznie mniejsza i ma 6.35-6.77 cm przy 6.54-6.86 piłkeczki tenisowej. Może to wynikać z ilości wtłoczonego powietrza, tenisowa jest po prostu bardziej nabita. Piłeczki nie różnią się wagą. Można pomyśleć, że to co ‘spadnie z taśmy’ przy produkcji piłeczek do tenisa ze względu na zbyt niskie ciśnienie, trafia do puszki oznaczonej padel ;)

Czy można grać w padla piłką do tenisa?Z całą pewnością taka świeża, wyjęta prosto z puszki będzie odbijała się zbyt mocno. Nie tylko trudno będzie o odpowiednie zagranie, ale trzeba liczyć się ze znacznie szybszym zużyciem rakiety. Natomiast jeśli mamy piłki tenisowe, które mają w sobie jeszcze trochę "bounce’u" to spokojnie możemy odbijać nimi w czasie gry rekreacyjnej. Z ciekawostek, w czasie jednego z turniejów padlowych, który odbywał się w 2019. roku w stolicy Meksyku, używano specjalnie przygotowanych piłek. To ze względu na to, że miasto leży na wysokości ok. 2000 m.n.p.m., gdzie ciśnienie znacznie odbiega od tego, które towarzyszy zawodnikom (szczególnie z Europy) na co dzień.