Sport

 • 22 marca 2023
 • wyświetleń: 914

Pływanie na desce SUP - uniwersalna metoda na plażową nudę

Materiał partnera:

Pływanie na desce SUP (stand-up paddling) to jeden z najszybciej rozwijających się sportów wodnych. Jest to sport polegający na pływaniu na deskach przypominających małe deski surfingowe ze stelażem, wraz z wiosłem. Jest to fantastyczna forma spędzania wolnego czasu w wodzie. A ponieważ deski są bardzo proste i stabilne, są one również doskonałym pomysłem na rozrywkę na plaży dla całej rodziny.

deski sup aqua marina


Czym właściwie jest deska SUP?Stand Up Paddle (SUP) to szybko rozwijający się sport polegający na pływaniu po wodzie na desce przypominającej dechę windsurfingową z tą różnicą że do napędu służy wiosło a nie żagiel. Deski SUP są dostępne w różnych długościach, od kilku do nawet 14 stóp (powyżej 4 metrów) i są zbudowane z tworzyw sztucznych PVC lub polietylenu. Różnią się one designem, kształtem, wagą, technologią wykonania. Deski mają także różne szerokości, umożliwiające lepszą lub gorszą kontrolę i manewrowanie kosztem szybkości. To co jest najlepszego w wiosłowaniu na stojąco to rekreacyjny wymiar tej aktywności, który może być uprawiany przez ludzi w różnym wieku. Nigdy nie jest zbyt późno aby spróbować swoich sił na paddleboardzie.

Pływanie na desce SUP może być łatwe lub trudne w zależności od doświadczenia i deski na której pływamy ale zazwyczaj każdy jest w stanie sobie szybko poradzić z opanowaniem podstaw tego sportu. Kluczowa jest równowaga oraz znajomość podstaw Stand Up Paddlingu. W internecie można znaleźć wiele filmów instruktarzowych które pozwolą nam przyswoić podstawy tego sportu - jak i gdzie stanąć na desce, jak wiosłować, jak trzymać wiosło. Wiosłowanie może przybierać formę ciężkiego treningu, który zwiększa wytrzymałość lub może być relaksującą formą spędzenia czasu na wodzie.

rozmiary desek sup


Czy każdy może korzystać z deski SUP?Tak, każdy może korzystać z deski SUP, niezależnie od poziomu umiejętności i wieku. Pompowane i kompozytowe deski SUP są dostępne w wielu długościach i szerokościach. Ważne jest jednak, aby zachować szczególną ostrożność i korzystać z odpowiedniego sprzętu asekuracyjnego w wodzie. Przed wypożyczeniem deski SUP lub kupnem nowej warto odbyć podstawowe szkolenie. Jeżeli nie masz takiej możliwości to możesz się posiłkować vide kursami dla początkujących Stand Up Paddlerów.

Czy pływanie na desce SUP jest bezpieczne?Pływanie na desce SUP jest generalnie bezpieczne, ale ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Osoby początkujące powinny być szczególnie ostrożne podczas pływania, zachowując ostrożność i odpowiedni dystans od innych pływających. Jeśli zamierzasz dopiero się uczyć wiosłowania na stojąco to zwróć uwagę na pogodę oraz wybór odpowiedniego zbiornika wodnego. Unikaj pływania przy wietrznej pogodzie ponieważ tworzą się fale i jest zdecydowanie trudniej pływać i manewrować deską. Na pierwsze lekcje najlepiej wybierz spokojne jeziorko i pamiętaj aby nie oddalać się zbyt daleko od brzegu. Przed wypłynięciem na "głęboką" wodę przećwicz sobie manewr wchodzenia na deskę po upadku do wody w sytuacji kiedy nie masz już dna pod nogami.

Jak zmaksymalizować bezpieczeństwo podczas pływania na desce sup? Oto kilka praktycznych porad:

 • Posiadanie kamizelki asekuracyjnej lub ratunkowej.
 • Nie spożywanie alkoholu przed i w trakcie pływania.
 • Kontrola sprzętu przed wejściem do wody.
 • Zachowanie ostrożności i stosowanie się do przepisów dotyczących bezpieczeństwa na plaży.
 • Unikanie pływania po zachodzie słońca.
 • Wybór dobrego miejsca do pływania - bezpiecznego, bez dużego ruchu i dużych fal.
 • Unikanie pływania samemu.
 • Pływanie z partnerem, który ma jeszcze większe doświadczenie.
 • Akcesoria takie jak deski do pływania, paddleboard albo wiosło sup muszą być wysokiej jakości. Warto zapłacić wyższą kwotę za jakościowy i sprawdzony sprzęt.