Sport
- 30 sierpnia 2023
- wyświetleń: 3955
Pozycje w piłce ręcznej - kto za co odpowiada?
Materiał partnera:
Piłka ręczna powstała na przełomie XIX i XX wieku. To dynamiczny sport, w którym istotna jest spójność i współpraca pomiędzy różnymi pozycjami. Nie każdy jednak wie, jakie są podstawowe zasady tej gry i kto za co odpowiada na boisku. W tym artykule skupimy się na czterech kluczowych pozycjach w piłce ręcznej, analizując znaczenie każdej z nich dla osiągnięcia sukcesu drużyny.
Pozycje w piłce ręcznej - jak wygląda organizacja?
W piłce ręcznej mecz zawsze rozgrywają dwie drużyny. Ich celem jest zdobycie największej ilości rzutów do bramek. W każdej drużynie może być maksymalnie 16 zawodników, a na boisku w czasie gry znajduje się sześciu graczy i jeden bramkarz z danej drużyny. Zawodnicy mogą zatem wymieniać się z tymi członkami drużyny, którzy są poza boiskiem. W piłce ręczne dopuszczalne jest podawanie, chwytanie, rzucanie oraz kozłowanie piłki.
Zawodnicy mogą zająć jedną z czterech pozycji: bramkarza, obrotowego (jeden lub dwóch zawodników), rozgrywającego (prawego, środkowego i lewego) oraz skrzydłowego (prawego lub lewego). Pierwsze z ustawień graczy wygląda tak, iż jest dwóch skrzydłowych na linii pierwszej oraz trzech rozgrywających i jeden obrotowy na linii drugiej. Drugie natomiast rożni się ilością obrotowych i rozgrywających, których jest w obu przypadkach dwoje.
Bramkarz - niezastąpiona osoba w drużynie
Bramkarz dzięki swoim odpowiednio wypracowanym zdolnościom reagowania i precyzji w obronie rzutów wpływa w dużym stopniu na rezultat meczu. Bramkarz jako jedyny z zawodników może przebywać w polu bramkowym w trakcie gry i całego ciała do obrony bramki.
W sytuacji, gdy bramkarz chce opuścić bramkę, może to zrobić, ale bez piłki. Tak samo może on wrócić na pole bramkowe, ale również bez piłki. Jeśli złamie tę zasadę, drużyna przeciwna otrzyma rzut wolny. Bramkarz powinien być silny i pełen werwy.
Obrotowy - blokujący przeciwników
Obrotowy jest, podobnie ja bramkarz, silnym zawodnikiem, który staje zarówno w obronie pola bramkowego, jak i tworzy sytuacje strzeleckie.
Zawodnik na pozycji obrotowego ustawia się blisko pola bramkowego przeciwnika. Jest ustawiony zazwyczaj tyłem do bramki i czeka na podanie piłki. Jego głównym zadaniem jest oddanie rzutu lub umożliwienie wykonania ruchu rozgrywającym.
Rozgrywający - mózg operacji na boisku
Rozgrywający odpowiada przede wszystkim za inicjowanie ataków drużyny, podejmuje decyzje w ciężkich momentach i zajmuje się grą ofensywną. Na pozycję rozgrywających wybierane są najczęściej osoby najwyższe, które są w stanie wykonywać mocne rzuty na dalekie odległości.
Rozgrywający podają piłkę między sobą, a środkowy rozgrywający kieruje grą. Więcej o piłce ręcznej na start-elblag.pl
Skrzydłowy - element zaskoczenia
Skrzydłowy potrafi wykorzystywać puste miejsca na bocznych obszarach boiska, aby dokonywać rzutu wtedy, kiedy przeciwnik się tego nie spodziewa.
Skrzydłowymi są najczęściej najszybsi zawodnicy, którzy są w stanie zaskoczyć drużynę przeciwną. Są oni umieszczani w pierwszej linii. Zajmują się przechwytywaniem piłki w nagłym momencie i rzucaniu jej z ostrego kąta.