czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Sport

  • 10 maja 2008
  • wyświetleń: 698

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Nadeszła niecierpliwie oczekiwana wiosna! Coraz dłuższe i cieplejsze dni skłaniają do zmiany samochodu, czy autobusu na bardziej ekologiczny środek lokomocji jakim jest rower. Częściej też niż w okresie jesienno - zimowym w ogóle rezygnujemy z jedno lub dwuśladów na rzecz spacerów.

Reklama

Niestety wiąże się to ze wzrostem liczby zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów. Często wynikają one z ich nieuwagi, nieostrożności, lekceważenia przepisów ale również niewiedzy. Ignorowanie zakazów, beztroskie korzystanie z dróg i brak wyobraźni niejednokrotnie doprowadzało do tragedii. Dlatego warto zadbać o własne bezpieczeństwo i przestrzegać przepisów, które zostały stworzone aby nas chronić przed zagrożeniami.

Niezwykle ważnym jest, abyśmy byli przewidywalni dla innych uczestników ruchu, tzn. nie wykonujmy nagłych, gwałtownych manewrów, nie przebiegajmy niespodziewanie na drugą stronę jezdni, poruszajmy się "gęsiego", a nie całą grupą blokując ruch. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak słabo mogą być widoczni dla kierowców, zwłaszcza w okresie zapadającego zmroku, aby być pewnym, że zostaniemy w porę dostrzeżeni powinniśmy mieć na sobie jasne ubrania i zaopatrzyć się w elementy odblaskowe. Zaś rowerzyści powinni upewnić się, że ich pojazd wyposażony jest w prawidłowe oświetlenie.

Jednak na nic nie zda się ostrożność i przestrzeganie przepisów przez pieszych i rowerzystów, jeśli zmotoryzowani uczestnicy ruchu nie uświadomią sobie, że również oni mają obowiązek chronić tych najbardziej zagrożonych na drodze. Zatem kierowco!

Zwolnij wjeżdżając w obszar, w którym zwiększone jest prawdopodobieństwo pojawienia się na drodze pieszego lub rowerzysty. W szczególności na terenach wiejskich, w pobliżu szkół, miejsc zbiorowego wypoczynku (np. parki, akweny wodne, ścieżki rowerowe czy szlaki turystyczne) oraz w terenie zabudowanym, gdzie nie został wydzielony chodnik. Bądźmy czujni i w bezpiecznej odległości omijajmy osoby poruszające się poboczem lub na rowerach, oni mają takie samo prawo do korzystania z dróg jak zmotoryzowani. Pamiętajmy, że w zetknięciu z rozpędzonym samochodem człowiek nie ma żadnych szans!

KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.