czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA

Sport

  • 13 lipca 2008
  • wyświetleń: 929

Apel o wakacyjny rozsądek

Okres wakacyjny to na ogół czas wypoczynku i dobrej zabawy. Aby pod koniec lata zachować właśnie takie wspomnienia, nie można zapomnieć o zwykłym zdrowym rozsądku. Mariusz Piątek, zastępca komendanta czechowickiej policji, jednym tchem wymienia długą listę zagrożeń, jakie latem na nas czekają.

– Szczególny apel kieruję do rodziców. Podczas wakacji dzieci poza domem spędzają cały dzień, a często i noc. Dlatego rodzice muszą wiedzieć, z kim i gdzie one wychodzą oraz kiedy wrócą. Powinni też sprawdzać, czy wracając do domu ich pociechy nie są po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających. Warto też wrócić uwagę, co dzieci przynoszą do domu, bo lato to okres, w którym nasilają się drobne kradzieże – wylicza Mariusz Piątek.

Jak radzi wiceszef miejscowej policji, podczas wakacji to rodzice powinni zadbać o czas wolny swoich dzieci i w miarę możliwości organizować im wypoczynek.

Policja zwraca się do mieszkańców, aby włączyli się podnoszenie poziomu poczucia bezpieczeństwa. – Proszę o sygnalizowanie faktów naruszenia porządku i ładu publicznego, również przez młodzież. Zgłoszenia na policji można dokonać anonimowo – zachęca zastępca komendanta.

Kolejny ważki temat związany jest z wypoczynkiem nad wodą. Każdego roku pozornie beztroskie pluskanie się dla wielu kończy się śmiercią bądź kalectwem. Należy więc pamiętać, aby pływać tylko w miejscach do tego przeznaczonych, objętych opieką ratowników. Nie wolno skakać do wody w miejscach do tego nieprzeznaczonych i pływać po spożyciu alkoholu. Apel taki jest powtarzany do znudzenia, ale nie działa na wyobraźnię nawet i niektórych dorosłych.

Nie można zapominać o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. W letnie miesiące na ulicach aż roi się od rowerów, skuterów i motocykli. Brawurowa jazda może skończyć się w szpitalu, czego dowody przedstawialiśmy już w relacjach „Gazety” z tego roku. Wielu kierowców jednośladów ma problemy z opanowaniem przepisów ruchu drogowego, co jest przecież podstawą bezpieczeństwa na drodze.

– Obawiamy się, że do Czechowic-Dziedzic na wakacje przyjadą... kieszonkowcy – mówi Mariusz Piątek. Przeto w autobusie, sklepie, na placu targowym, basenie czy nad jeziorem najcenniejsze rzeczy warto trzymać przy sobie, w bezpiecznym miejscu. Przed złodziejami powinni strzec się kierowcy samochodów, którzy nagminnie stają się ich ofiarami, bo zostawiają w pojazdach portfele z pieniędzmi i dokumentami, telefony, komputery – nieraz nie zamykając drzwi, co dodatkowo ułatwia zadanie przestępcom.

O zabezpieczeniu swojego mienia powinni też pomyśleć ci, którzy na dłuższy czas opuszczają swój dom czy mieszkanie. Coraz więcej właścicieli posesji korzysta z alarmów i usług firm ochroniarskich. – Ale przede wszystkim należy skorzystać z pomocy sąsiadów, poprosić ich, aby zwrócili uwagę na mieszkanie – wskazuje wiceszef czechowickiej policji.

Więcej w wydaniu papierowym Gazety Czechowickiej.

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.