czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Sport

  • 26 października 2008
  • wyświetleń: 1648

Czechowice: niewidzialni rowerzyści

Czechowiczanie o wiele chętniej niż mieszkańcy innych miast wsiadają na rowery. Na dwóch kółkach jeździ się do pracy, szkoły, na zakupy czy po prostu dla przyjemności.

Reklama

Lokalne rodzinne rajdy rowerowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, od kilku lat prężnie działa Czechowickie Towarzystwo Cyklistów, organizujące mnóstwo atrakcyjnych wycieczek, również po malowniczych zakątkach gminy.

To zamiłowanie do bicykli może dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę ignorowanie rowerzystów przez władze miasta, które od lat ani myślą o budowaniu ścieżek czy wyznaczaniu przemyślanych tras rowerowych. Wiele do życzenia pozostawia też jakość współistnienia na drogach cyklistów i kierowców samochodów. Ci pierwsi nie zawsze czują się bezpiecznie, szczególnie przy dużym natężeniu ruchu.

Na co dzień rowerzyści spotykają się też z o wiele bardziej prozaicznymi problemami, ale równie niezrozumiałymi. – 11 września wybrałem się rowerem na pocztę główną przy ulicy Dworcowej. Ze smutkiem stwierdziłem, że nie mogę zaparkować swojego jednośladu, ponieważ wszystkie miejsca na stojaku rowerowym są zajęte – irytuje się zatroskany czechowiczanin.

– Nie potrafię zrozumieć, dlaczego w tak newralgicznym punkcie miasta jest tak mało miejsc parkingowych dla tego typu pojazdów. Władze miejskie nieustannie motywują mieszkańców naszej gminy do czynnego uprawiania sportu, np. poprzez organizowanie rodzinnych rajdów rowerowych. Jednakże okazuje się, że ten najbardziej ekologiczny sposób poruszania się jest nader uciążliwy, ponieważ przed wyjazdem trzeba się zastanowić, gdzie można zaparkować. Wydaje mi się, że najlepszą zachętą do korzystania z jednośladów byłoby postawienie kilkunastu stojaków rowerowych w centrum miasta i poinformowanie o tym, gdzie się one znajdują na łamach lokalnych mediów – wskazuje receptę na jedną z bolączek cyklistów mieszkaniec.

Tegoroczny sezon rowerowy dobiega już końca. Wydaje się, że najbliższe „zimne” miesiące powinny wystarczyć lokalnych władzom, szefom miejscowych instytucji i właścicielom punktów usługowych, aby pomyśleć nad zapewnieniem minimum komfortu (a raczej normalności) licznej grupie mieszkańców.

Więcej w wydaniu papierowym Gazety Czechowickiej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.