czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Sport

  • 4 stycznia 2009
  • wyświetleń: 9889

Podsumowanie wydarzeń 2008 roku

Za nami 2008 rok - w pamięci każdej osoby pozostawi on zapewne jakieś wyjątkowe wspomnienie, pamiątki i ślad. Redakcja portalu czecho.pl sprawdziła czym minione dwanaście miesięcy zapisało się w historii naszego miasta i regionu.

Reklama

W ciągu 365 dni na portalu czecho.pl pojawiło się ponad 2 tys. wiadomości dotyczących Czechowic-Dziedzic. Bieżące wydarzenia polityczne, kulturalne i sportowe wymagały od nas codziennej dawki informacji, z którymi każdego dnia zapoznawało się ponad cztery tysiące internautów, najwięcej 1 września, kiedy aktualności przeczytało w ciągu jednej doby 6170 osób!

Spośród tych wiadomości, które publikowaliśmy pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2008 roku, wybraliśmy te najciekawsze i ważne.

Styczeń 2008

Monitoring pojawił się w szkołach

W styczniu w czechowickich szkołach pojawiły się kamery. Monitoring, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów, został zainstalowany w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych, Zespole Szkół "Silesia" oraz w Zespole Liceów im. M. Curie Skłodowskiej. Zobacz więcej!

XVI Finał Wielkiej Orkiestry

Tradycyjnie w pierwszym miesiącu roku w całym kraju odbył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Czechowicach-Dziedzicach światełko do nieba rozbłysło 13 stycznia. Zobacz więcej! Skandalem zakończyła się natomiast próba zorganizowania finału WOŚP w sąsiadującym Kaniowie, gdzie przeciwko koncertowi rockowemu wystąpił proboszcz. Zobacz więcej!

Nie - dla sądu w Pszczynie!

Czechowiczanie też protestowali w styczniu, domagając się ulokowania Sądu Rejonowego w swoim mieście. Zobacz więcej!

PKP komplikuje przejęcie dworca

W styczniu bez rezultatu miasto starało się negocjować z PKP w sprawie przejęcia przez samorząd dworca kolejowego. Zobacz więcej!KWK Silesia: Przetarg unieważniony?

Dodatkowo pojawiło się spore zmieszanie związane z prywatyzacją kopalni Silesia. Szkocka firma Gibson Group, choć przedstawiła najlepszą ofertę finansową, to nie przygotowała na czas wszystkich dokumentów. Zobacz więcej!

Luty 2008

Wielkie spektakle w Czechowicach

Pierwszego lutego w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczął się Karnawałowy Ogródek Teatralny. Przez trzy dni miesiąca zobaczyliśmy kilka wybitnych sztuk i znanych aktorów, niewątpliwą gwiazdą będzie Cezary Żak. Zobacz więcej!

Basen w Czechowicach-Dziedzicach otwarty

czecho_basen_1

Największym wydarzeniem miesiąca było otwarcie 15 lutego nowej krytej pływalni MOSiR przy ulicy Legionów w Czechowicach-Dziedzicach. Tego dnia o każdej pełnej godzinie wejść na basen bez jakichkolwiek opłat. Zobacz więcej!

Rozprowadzali fałszywe banknoty

Sześciu mieszkańców Czechowic-Dziedzic zatrzymano w sprawie wprowadzaniem do obrotu fałszywych dwudziestozłotówek. Do obrotu trafiło ponad 100 fałszywych banknotów. Zobacz więcej!

Nowe władze klubu MRKS

Odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze MRKS Czechowice. Został wybrany nowy zarząd klubu sportowego, w nim znalazł się Jacek Łaszczok "Stachursky". Zobacz więcej! Nowym prezesem został Łukasz Żmij. Zobacz więcej!

Marzec 2008

Orkan Emma

Trzeci miesiąc roku rozpoczął się wietrznie. Nad naszym regionem wiało nawet z prędkością do 110 km/h. Także wichury połączone z przelotnymi opadami deszczu i gradu przeszły 1 marca nad Podbeskidziem. Zobacz więcej!

Nowe ceny biletów PKM Czechowice

Wielu czechowiczan bardziej jednak dotknęła podwyżka biletów na przejazdy autobusami PKM. Zobacz więcej!

Gibson Group kupi KWK Silesia

W marcu dowiedzieliśmy się, że kopalnia "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach może przejść w ręce Szkotów. Komisja przetargowa zarekomendowała Kompanii Węglowej przyjęcie oferty koncernu Gibson Group International. Jeżeli inwestor dotrzyma warunków, transakcja w wysokości 205 milionów złotych ma być dokonana do połowy tego roku. Zobacz więcej! Euforię wstrzymała informacja, że transakcji przyjrzy się CBA. Zobacz więcej!

Valeo rezygnuje, miliony odpływają

Firma Valeo zrezygnowała z rozbudowy swojego zakładu w Czechowicach-Dziedzicach. W ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przy ulicy Bestwińskiej Valeo planowało wybudować w tym roku montownię alternatorów i rozruszników. Zobacz więcej!

Ruszają prace w Pałacu Kotulińskich

Pozwolenie na budowę już jest, prace mają ruszyć lada chwila. Dowiedzieliśmy się, że w zabytkowym pałacu Kotulińskich powstanie hotel. Zobacz więcej!

Kwiecień 2008

Czechowickie rondo otrzymało nazwę

Czechowickie rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego, Słowackiego i Niepodległości doczekało się nazwy. Radni zdecydowali się nadać mu imię "Solidarności". Zobacz więcej!

Powstanie elektrociepłownia w Silesii

Tom Gibson, przyszły właściciel kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, spotkał się w czwartek ze związkowcami i przedstawicielami załogi. - Będzie praca na długie lata - zapewniał. W Silesii będzie elektrociepłownia. Zobacz więcej! Tymczasem wbrew zapowiedziom, w piątek 18 kwietnia nie doszło do parafowania projektu umowy sprzedaży majątku kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach szkockiej grupie Gibson International. Zobacz więcej!

Nowa biblioteka: na początek 300 tys.

Niespełna 300 tysięcy złotych będzie kosztowała gminę na początek budowa nowego obiektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach. Prace przeprowadzi firma Mezzanino z Zabrza. Zobacz więcej!

Kamery podglądają szatnie na basenie

Nowy basen wygląda okazale, a jego funkcjonalność sprawia, że cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Czechowic-Dziedzic. Ale nie wszystkich. Jeszcze nie zaczął pracować pełną parą, a już pojawiły się głosy niezadowolenia. Jeden z poirytowanych mieszkańców poinformował o zainstalowanych w szatniach kamerach. Zobacz więcej!

Marta została Miss Internetu!

Zakończyło się głosowanie internetowe w kolejnej edycji konkursu Miss Beskidów, organizowanego przez Bielskie Centrum Kultury, Agencję Grabowska Models i Kronikę. Miło nam poinformować, że Miss Internetu została mieszkanka Czechowic-Dziedzic Marta Seremet - gratulujemy! Zobacz więcej!
Kasia Piłocik jedzie na olimpiadę

Czechowicka judoczka, Kasia Piłocik pojedzie na tegoroczne igrzyska w Pekinie. W mistrzostwach Europy zajęła 9. miejsce. Dzięki tej pozycji zawodniczka MKS Czechowice-Dziedzice utrzymała się w gronie judoczek, które zobaczymy na olimpiadzie. Kasia jest pierwszą kobietą, która będzie reprezentować nasze miasto na turnieju tej rangi. Zobacz więcej!

Maj 2008

Wiceburmistrz Czechowic odwołany!

We wtorek 20 maja Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut odwołał ze stanowisko swojego zastępce, Jacka Puchałę. Zobacz więcej!

Rusza produkcja biopaliw w rafinerii

Została uruchomiona instalacja FAME w należącej do Grupy Lotos, Rafinerii Czechowice. Budowana kosztem ok. 80 mln zł fabryka będzie mogła wyprodukować 100 tys. ton biokomponentu rocznie. Partnerami spółki w budowie instalacji są firmy MAN Ferrostal AG, Prochem S.A. oraz Lotos Serwis. Zobacz więcej!

Kopalnia Silesia już prawie szkocka

Szef i współwłaściciel szkockiej grupy Gibson International Tom Gibson parafował w Katowicach projekt umowy kupna-sprzedaży majątku kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach. Zobacz więcej!

Tak będzie wyglądała nowa biblioteka

mbp_um_wschod_wejscie


13 maja w Urzędzie Miejskim przedstawiciele Pracowni Architektonicznej "Mezzanino" z Zabrza przedstawili koncepcyjny projekt architektoniczny Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zobacz więcej!

Budują nową salę gimnastyczną

Trwa budowa sali gimnastycznej przy Gimnazjum Publicznym Nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach. Zobacz więcej!

Czerwiec 2008

Silesia nie zostanie sprzedana?

Nie ma zgody Ministerstwa Gospodarki na sprzedaż kopalni Silesia szkockiej spółce Gibson Group. Transakcja miała być sfinalizowana do końca czerwca. Jeśli resort nie wyrazi na nią zgody, zakład zostanie prawdopodobnie zlikwidowany. Zobacz więcej! Sprzedaż kopalni Silesia może nie dojść do skutku. Szkocki inwestor nie zarejestrował oddziału firmy w Polsce. Zobacz więcej!

Szkocka Gibson Group nie spełniła warunków kupna kopalni Silesia od Kompanii Węglowej. Nie ma szans na sfinalizowanie sprzedaży do 30 czerwca. Zobacz więcej! Głośna sprzedaż kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach póki co skończyła się fiaskiem! Ale jest jeszcze cień szansy, że kopalnia zamiast zostać zlikwidowana, trafi w ręce prywatnego inwestora. Zobacz więcej!

Nowa sala przy Gimnazjum nr 3 i przy SP nr 2 w Ligocie

Nowa sala gimnastyczna powstanie w naszej gminie. Będą korzystać z niej uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 3. Zobacz więcej!

Ogłoszono przetarg na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Ligocie. Obiekt ma być gotowy latem 2009 roku. Zobacz więcej!

Miasto chce wydzierżawić dworzec

Gmina planuje wydzierżawić budynki dworca kolejowego od PKP Dworce Kolejowe SA, a następnie poddać je rewitalizacji, na co udało się zarezerwować 3,9 mln zł środków unijnych. Zobacz więcej!

Dom Złota Jesień za 3,5 miliona zł

Ogłoszono przetarg na zaprojektowanie budowy domu spokojnej starości "Złota Jesień". Nowy budynek ma powstać przy ul. Zacisze i Legionów. Zobacz więcej!

2 miliony na park w Czechowicach

24 czerwca projekt budowy parku rekreacyjnego na terenie osiedla Renardowice znalazł się budżecie "Regionalnego programu województwa śląskiego". W ramach wydatków województwa na rewitalizację, Czechowice-Dziedzice otrzymają dofinansowanie na budowę parku rzędu 2,14 mln zł. Zobacz więcej!

Zabił klienta baru przy Niepodległości

W lokalu przy ulicy Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach. Pomiędzy dwoma klientami wywiązała się awantura, która ostatecznie przerodziła się w rękoczyny. Jeden z mężczyzn zginął. Zobacz więcej!

Sport Music Festival 2008

Przez trzy dni - piątek, sobotę i niedzielę nasze miasto tętniło sportowym i muzycznym życiem. Za nami Sport Music Festival 2008, czyli koncerty, muzyka i świetna zabawa. Zobacz więcej! Został konkurs piosenki "Przebój na Lato". Do konkursu mogli przystąpić wykonawcy, którzy przygotowali własną piosenkę i zgłosili ją do eliminacji. Zobacz więcej! Sport Music Festiwal był doskonałą wizytówką Czechowic-Dziedzic, nie tylko wśród mieszkańców. Materiał o mieście mogliśmy obejrzeć nawet w TVN. Zobacz więcej!

czecho_kateryan


Toborek pożegnał się z MRKSem

Artur Toborek, grający trener piłkarskiego MRKS Czechowice-Dziedzice opuszcza drużynę. Pożegnał się już z zawodnikami, kibicami i władzami klubu. Zobacz więcej!

Lipiec 2008

Burmistrz wskazał swojego zastępcę

Zarządzeniem Burmistrza Czechowic-Dziedzic z dnia 1 lipca na stanowisko zastępcy burmistrza Czechowic-Dziedzic został powołany Maciej Kołoczek. Zobacz więcej!

Gibson nie kupi kopalni Silesia!

Zarząd Kompanii Węglowej zdecydował o unieważnieniu przetargu na sprzedaż kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach. Zobacz więcej! Związkowcy z kopalni zorganizowali w zakładzie masówki. Zobacz więcej! Do końca września powołany w Kompanii Węglowej zespół ma przeanalizować sytuację i możliwości dalszego działania kopalni. Zobacz więcej!

Restauracja i muzeum na dworcu?

Atrakcyjne wnętrze z dobrą restauracją, świetlicą, sklepami i małym muzeum opowiadającym o historii miasta - tak ma wyglądać zaniedbany dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach. Samorząd jest bliski jego wydzierżawienia. Zobacz więcej!

Biały Dom wyburzony

Biały Dom, znajdujący się w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 5 budynek, straszył od kilku lat. Zobacz więcej!

Motoryzacyjna podróż w czasie

W sobotę 12 lipca w samo południe w ramach XXXI Międzynarodowego Beskidzkiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych w Czechowicach-Dziedzicach na Placu Jana Pawła II odbył się pokaz pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej!

Podpalili kolegę!

Dwóch mężczyzn w Ligocie w nocy z niedzieli na poniedziałek dla zabawy podpaliło zapalniczkami swojego śpiącego na moście kolegę. 19-letni Przemysław B. i 18-letni Sławomir D. przyglądali się, jak płonie jego ubranie. Gdy ogień się rozprzestrzenił, uciekli w obawie, że zostaną przez swoją ofiarę rozpoznani. Zobacz więcej!

Sierpień 2008

Silny wiatr w regionie

Dziewięciokrotnie strażacy wyjeżdżali w miejsca, gdzie szkody przyniósł wiejący wiatr i deszcz. Zobacz więcej!

Historyczny pomnik do wyburzenia?

Mieszkańcy osiedla "Lesisko" podjęli uchwałę w sprawie przeniesienia pomnika Braterstwa Broni, który znajduje się w centrum miasta. Zobacz więcej! Część czechowiczan ma dosyć widoku żołnierzy Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego, stojących ramię w ramię na granitowym cokole w samym centrum miasta. Zobacz więcej!

Tragiczny bilans burz na Śląsku

W wyniku burz, które przeszły nad Polską w nocy z 15 na 16 sierpnia, zginęły trzy osoby, kilka osób zostało rannych, zostało zerwanych ponad sto dachów, zostało powalonych tysiące drzew. Zobacz więcej!

Kasia Piłocik na olimpiadzie w Pekinie

Rozpoczęła się olimpiada w Pekinie. Na igrzyskach zobaczyliśmy judoczkę z Czechowic-Dziedzic, Kasię Piłocik. Zobacz więcej! Nasza judoczka przegrała jednak już w pierwszej rundzie. Zobacz więcej!

MRKS nie może grać u siebie

W związku z brakiem zgody burmistrza na organizację imprez masowych, w tym spotkań piłkarskich wszystkie mecze mistrzowskie i pucharowe, do odwołania MRKS rozgrywał na stadionie byłego klubu KS Kontakt. Zobacz więcej!

Przebudowa MDK za 4,5 miliona

Miało być do końca roku, a będzie dopiero za rok. Przebudową MDK zajmie się czechowicka firma HB-Unibud. Koszt: 4.465.698,19 zł. Zobacz więcej!

Basen do likwidacji

Basen w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach zostanie prawdopodobnie zamknięty. Temat powraca wraz z nowym rokiem szkolnym. Zobacz więcej!

Dni Czechowic

XXXIV Dni Czechowic-Dziedzic za nami! Koncerty i wiele innych imprez odbyło się w ostatni weekend wakacji. Gwiazdą koncertu był zespół Feel. Zobacz więcej!Wrzesień 2008

Promotio Urbis dla szkoły

Zespół Liceów im. Marii Skłodowskiej-Curie został laureatem nagrody Promotio Urbis, przyznawanej przez czechowicki urząd miejski za promocję miasta. Zobacz więcej!

Szkoci chcą ugody w sprawie Silesii

Gibson Group International, której nie udało się kupić kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, chce zaproponować Kompanii Węglowej ugodę. W zamian za wycofanie pozwu Szkoci proponują ponowną transakcję. Zobacz więcej! 20 września zarząd Kompanii Węglowej miał ogłosić swoją decyzję dotyczącą przyszłości kopalni "Silesia. Decyzja jednak nie zapadła. Zobacz więcej!

Zdecydowali o usunięciu pomnika

W dniu 23 września Rada Miejska przegłosowała uchwałę w sprawie wzniesienia w Czechowicach-Dziedzicach pomnika Wolności przy rondzie Solidarności, w miejscu pomnika Braterstwa Broni. Zobacz więcej!

Problem z segregacją

Okazuje się, że coraz więcej mieszkańców ma problemy z prawidłową segregacją śmieci. Dlatego kolorowe pojemniki na szkło, plastik i papier mają zniknąć z terenu sołectw. Zobacz więcej!

Bielski Park Techniki Lotniczej otwarty!

Sztandarowa inwestycja bielskiego samorządu, czyli Bielski Park Techniki Lotniczej został uroczyście oddany do użytku. Zobacz więcej!

Ruszyła budowa mostu

Rozpoczęły się prace nad budową nowego mostu na Jasienicy przy ulicy Czechowickiej w Ligocie. Zobacz więcej!

MDK odzyska dawny wygląd

Według koncepcji przebudowy Miejskiego Domu Kultury i działającego w nim kina "Świt" budynek ma odzyskać historyczny wygląd Domu Robotniczego z 1925 roku. Zobacz więcej!

Październik 2008

Nowy miejski park na osiedlu

Boisko piłkarskie do siatkówki i koszykówki, skate park z murem - ścianą do graffiti, plac zabaw górka saneczkowa oraz siłownia plenerowa ma powstać w nowym miejskim parku na osiedlu. Zobacz więcej!

Remont ważnego skrzyżowania

W październiku rozpoczęły się roboty remontowe w rejonie skrzyżowania DK-1 z ulicą Węglową. Niestety były utrudnienia w ruchu. Zobacz więcej!

Rozbudowano cmentarz

Zakończył się pierwszy etap rozbudowy cmentarza komunalnego. Dzięki temu przybyło miejsc na 1172 groby. Zaprojektowana ilość miejsc pochówku pozwoli na wykonywanie usług pogrzebowych od 5 do 10 lat. Zobacz więcej!

Nowe lokale socjalne

16 października burmistrz Marian Błachut przekazał 27 rodzinom klucze do lokali socjalnych w nowo oddanym do użytku budynku przy ul. J. Kochanowskiego. Zobacz więcej!Centrum handlowo-usługowe w Czechowicach

W Czechowicach miało powstać nowe centrum handlowo-usługowe z częścią gastronomiczną i biurowo-konferencyjną. 20 października dowiedzieliśmy się jak będzie wyglądało. Zobacz więcej!

Obradują w sprawie Silesii

Po raz obradował specjalny zespół powołany przez Kompanię Węglową. Na podstawie ustaleń tego zespołu, zarząd Kompanii ma zdecydować o przyszłości czechowickiej kopalni "Silesia". Zobacz więcej!

Porywisty wiatr

Wiatr wywracał drzewa, blokował drogi. Strażacy mieli pełne ręce roboty. Zobacz więcej!

Listopad 2008

Centrum handlowego nie będzieRadni nie zgodzili się na zmianę uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru gminy. Chodzi o tereny położone w rejonie południowej części centrum miasta. Skutkiem tego, póki co, nie powstanie tam centrum handlowo-usługowe. Zobacz więcej!

Co z mieszkaniami socjalnymi przy ul.Zacisze?

Przy ulicy Zacisze miały powstać mieszkania socjalne. Gotowy był już projekt. Jednak protesty mieszkańców uniemożliwiły realizację tej inwestycji. Zobacz więcej!

Nowy punkt OPS

W piątek 21 listopada w Dniu Pracownika Socjalnego odbyło się uroczyste otwarcie nowego Punktu Terenowego Ośrodka Pomocy Społecznej, mieszczącego się przy ul. Nad Białką 1B (w budynku Przedszkola Nr 10). Zobacz więcej!

Grudzień 2008

Centrum badawcze może powstać w mieście

W Czechowicach-Dziedzicach może powstać nowoczesne centrum badawcze, w którym będą prowadzone prace nad technologiami stosowanymi w przemysłach lotniczym, zbrojeniowym czy górniczym. Udało się zrobić ważny krok w tym kierunku. Zobacz więcej!

Pobito kierowcę autobusu

Czterej nastoletni chuligani dotkliwie pobili kierowcę autobusu w Zabrzegu. Uciekli z miejsca zdarzenia, ale nie na długo. Jeszcze tego samego dnia policjanci ustalili ich personalia i ich zatrzymali. Zobacz więcej!

Koncert w Starej Cynkowni

Stachursky oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zagrali w specjalnym przedświątecznym koncercie w naszym mieście. Zobacz więcej!

Mogło skończyć się tragedią

Bezmyślny wybryk czwórki czechowiczan mógł się zakończyć tragicznie. Zrzucili z wiaduktu ciężką, 1,5 metrową belkę na przejeżdżający samochód. Zobacz więcej!

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.