czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Sport

  • 20 października 2009
  • wyświetleń: 5089

Kompleks sportowy na Lipowcu

Nowoczesny kompleks sportowy, uroczysta gala, występy artystyczne młodzieży szkolnej oraz tort w kształcie piłkarskiego boiska a to wszystko na 110. urodziny, które świętowała Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Zaproszenie na jubileuszową uroczystość przyjęli włodarze miasta, dyrektorzy placówek oświatowych, reprezentanci powiatu, kuratorium, Związku Nauczycielstwa Polskiego. Nie zabrakło również dawnych uczniów SP nr 3, jej pracowników i rodziców dzieci z Lipowca. Zebrani goście podkreślali duży wkład nauczycieli i dyrekcji w kreowanie pozytywnego wizerunku szkoły w społeczeństwie lokalnym, związanego z wysokimi osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi. Dziękując i gratulując życzyli dalszych sukcesów i kolejnych fantastycznych dekad.

Międzypokoleniowe spotkanie towarzyskie poprzedziło zwiedzanie okolicznościowej wystawy, poświęconej minionym czasom, na której zaprezentowane zostały miedzy innymi szkolne kroniki, sportowe trofea i archiwalne fotografie.

Sejmik Województwa Śląskiego z okazji tak zacnego jubileuszu przyznał szkole Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla województwa śląskiego. Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Andrzej Kamiński przypiął odznaczenie do szkolnego sztandaru.

Jubilatka może również pochwalić się Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego za zasługi w dziedzinie oświaty, nauki, wychowania i postępu społecznego.

Również SP nr 3 uhonorowała specjalnym jubileuszowym medalem, który został wybity na setne urodziny, osoby które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju szkoły na Lipowcu: Andrzeja Płonkę, Mariana Błachuta, Stanisława Piętę Antoniego Beczałę, Marzenę Pawlik, Krzysztofa Szczypkę, Katarzynę i Piotra Beczałów, Dariusza Ziębę.

Po oficjalnej części obchodów uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły Juliusza Słowackiego.

Na 110. urodziny podstawówka otrzymała nowoczesny kompleks sportowy, składający się z boiska do piłki nożnej o wymiarach 20 na 40 metrów pokrytego sztuczną trawą , boiska do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki o tych samych wymiarach pokrytego poliuretanem oraz z czterotorowej bieżni i skoczni w dal z poliuretanową rozbieżnia. Cały obiekt jest oświetlony i usytuowany wśród zielonych terenów. Całkowity koszt inwestycji w wysokości 1 miliona złotych poniosła gmina z własnych środków. Sportowe obiekty, w obecności uczestników jubileuszu, poświecił ksiądz dziekan Andrzej Raszka.

Szkoła Podstawowa nr 3 pierwsze zajęcia rozpoczęła 1 września 1899 roku. Stary, jednopiętrowy budynek szybko stał się za ciasny dla swoich uczniów i w 1936 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu „trójki”. W kolejnych latach szkoła była rozbudowywana. W 1956 r. zaczęły powstawać sale gimnastyczne i świetlica a w 1960 r. oddano do użytku drugie piętro budynku. W tym samym roku Komitet Rodzicielki zdecydował o wzniesieniu pomnika patrona szkoły. Dwa lata później miała miejsce uroczysta ceremonia poświecenia nowo rozbudowanej szkoły oraz stojącego przed budynkiem monumentu Juliusza Słowackiego.

Szkoła jest nie tylko miejscem krzewienia wiedzy ale również ośrodkiem życia kulturalnego i sportowego. Wychowankowie Jubilatki mają na swoim koncie szereg nagród i wyróżnień zdobytych na olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i różnych konkursach.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.