czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Sport

  • 4 lipca 2010
  • wyświetleń: 8937

Regaty w Goczałkowicach - zdjęcia

W sobotę 3 lipca żeglarze ponownie wypłynęli na wody zbiornika w Goczałkowicach. Uroczyste przecięcie wstęgi nastąpiło o godz. 10.30.

Regaty w Goczałkowicach - zdjęcia
o Goczałkowickie - widok od strony Wisły Wielkiej, fot. pless.pl


Później odbyły się pierwsze regaty pracowników przedsiębiorstw wodociągowych, a następnie regaty Pszczyńskiej Szkółki Żeglarstwa. Na zakończenie zmagań odbył się chrzest żeglarski oraz koncert zespołu szantowego.

Przypomnijmy, że do celów rekreacyjnych udostępniona została połowa zajmującego 32 km kw. akwenu. Może po nim pływać nie więcej niż 30 żaglówek.

W wypowiedzi dla PAP, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Jarosław Kania tłumaczył - "To kompromis między zupełnym otwarciem zbiornika a całkowitym zakazem pływania"

Jakość wody w jeziorze, które jest również zbiornikiem przeciwpowodziowym, będzie stale monitorowana - zbiornik jest objęty wartym 19 mln zł europejskim projektem, w ramach którego naukowcy z wydziału biologii Uniwersytetu Śląskiego będą badać on-line stan i wszystkie parametry wody.

Pilotaż ma potrwać trzy lata, choć w każdej chwili może zostać zawieszony, gdy pogorszy się jakość wody w jeziorze. Potem, na podstawie wyników badań, administracja zbiornika zdecyduje, czy akwen pozostanie otwarty dla żaglówek i w jakim zakresie.

W ramach pilotażu ze zbiornika będzie można korzystać wyłącznie za pośrednictwem jego administracji - nie będzie możliwości wodowania prywatnych łodzi i żaglówek. Główny nacisk ma być położony na szkolenia żeglarskie - harcerzy, młodzieży, osób niepełnosprawnych.

Zdjęcia z sobotnich regat, fot. Agata Rygulska

Regaty w Goczałkowicach - zdjęcia · fot. Agata Rygulska

ups

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.