Wiadomości

  • 10 kwietnia 2011
  • wyświetleń: 6966

Jedyny Honorowy Obywatel

Dokładnie 4 lata temu, 10 kwietnia, na cmentarzu przy kościele parafialnym NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach złożone zostały prochy chorążego Ludwika Macieja.

Ludwik Maciej
fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


Ludwik Maciej urodzony 16 maja 1915 roku w Dziedzicach jest pierwszym i jak dotąd, jedynym Honorowym Obywatelem Czechowic-Dziedzic.

Ludwik Maciej pilot 300 Dywizjonu Bombowego W/O Royal/Polish Air Force został odznaczony polskimi i brytyjskimi medalami za wierność i oddanie krajowi ojczystemu. Od 60 lat mieszkał razem z żoną i synami w San Pedro w Kalifornii. Cała rodzina ma polskie obywatelstwo.

Chorąży Maciej urodził się w Dziedzicach przy ulicy Piasta. Wojna zastała go, gdy miał 24 lata. Ojczyznę musiał opuścić już na początku wojny. W nocy z 17 na 18 września 1939 roku po niemieckim nalocie koszarów 2. Pułku Lotnictwa w Krakowie razem z resztą eskadry treningowej przedostał się do Rumunii.

Potem przez Morze Czarne i Śródziemne dotarł do Francji. Po jej kapitulacji razem z kolegami przedarł się do Anglii. Tam został wcielony do polsko-brytyjskiego Dywizjonu Bombowego 300. Ludwik Maciej walczył w nim do końca wojny. Żona Macieja Janina, której matka i siostra zmarły podczas powrotu z zesłania do Kazachstanu, nie chciała po wojnie wracać do Polski.

Tytuł Honorowego Obywatela Czechowic-Dziedzic może być nadawany osobom szczególnie zasłużonym dla gminy Czechowice-Dziedzice. Honorowy Obywatel otrzymuje dyplom nadania tytułu oraz odznakę z herbem miasta, wręczaną z okazji święta narodowego bądź Dni Czechowic-Dziedzic. Nazwisko Honorowego Obywatela Czechowic-Dziedzic zostaje wpisane do księgi pamiątkowej.

nan / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj