Wiadomości

  • 8 kwietnia 2011
  • wyświetleń: 4930

Goście z Nikozji i Bukaresztu

Dobiegła końca wizyta nauczycieli i uczniów z Cypru i Rumunii w Zespole Szkół "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach. Goście ze szkół partnerskich odwiedzili nasze miasto w związku z realizacją międzynarodowego wielostronnego projektu Comeniusa "Wydarzenia historyczne i literackie XX wieku i ich wzajemne oddziaływanie w wymiarze europejskim".

Comeniu logo


Realizowany od września 2009 roku pod kierunkiem nauczycieli: Magdaleny Czarneckiej, Tomasz Figury, Anny Gajewskiej i Jolanty Małysiak projekt jest bardzo ambitnym przedsięwzięciem, zmierzającym do przybliżenia uczestnikom najważniejszych wydarzeń oraz postaci literackich i historycznych ze współpracujących krajów.

Partnerzy spotykali się już wcześniej w Bukareszcie i Nikozji, aby przedstawić wyniki wielomiesięcznej pracy. Podobnie było i tym razem. W domu kultury Zespołu Szkół "Silesia" uczestnicy obejrzeli filmy z grudniowego pobytu na Cyprze a także prezentacje poświęcone wybitnym osobowościom literackim i historycznym partnerskich krajów. Prezentacja przygotowana przez grupę z Polski spotkała się z wielkim uznaniem - oprócz tradycyjnego pokazu Power Point poświęconego sylwetce Tadeusza Boya-Żeleńskiego, nasza szkoła zrealizowała film dokumentalny na temat rotmistrza Witolda Pileckiego. Nagranie przedstawiało wizytę w Oświęcimiu i rozmowę przeprowadzoną przez naszych uczniów z kierownikiem archiwum Muzeum KL Auschwitz dr Wojciechem Płosą.

Goście z Nikozji i Bukaresztu w ZS Silesia · fot. ZS Silesia


Prezentacje stały się podstawą warsztatów, poświęconych wpływowi wydarzeń historycznych na losy wybitnych osobistości XX stulecia. Zwiedzanie oświęcimskiego muzeum w dniu poprzedzającym prezentację sprawiło, że została ona przyjęta ze szczególnym zainteresowaniem.

Wizyta w Polsce przebiegała nie tylko pod znakiem intensywnej pracy. Goszczące u nas grupy miały również okazję poznania historii i zabytków Krakowa. Razem z kolegami z ZS Silesia goście zwiedzili Kościół Mariacki, Wawel, Sukiennice i Rynek Główny. W wolnym czasie, korzystając ze wspaniałej pogody, odwiedzili też Bielsko, Pszczynę i Szczyrk.

Atmosferę panującą podczas spotkania w Polsce tak opisała jedna z jego uczestniczek, uczennica Collegium Gheorge Lazar w Bukareszcie, Sorina Mişu: "Cała grupa Comeniusa przeżyła niezwykły tydzień w Polsce. Początkowy niepokój i świadomość, że jest to ostatnia oficjalna wizyta w ramach projektu ustąpiła miejsca oczarowaniu Polską. Zawiązaliśmy kolejne, nowe przyjaźnie i dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy. Polska jest miejscem, gdzie zdecydowanie trzeba wrócić a Comenius - najlepszym doświadczeniem dla nas, uczniów."

Projekt powoli dobiega końca, ale przed uczestnikami jeszcze pobyt uczniów i nauczycieli w Bukareszcie. Zakończenie projektu przewidziane jest na czerwiec 2011 roku. Mamy nadzieję, że następny, planowany na lata 2011-2013 we współpracy z Włochami, Turcją i Bułgarią będzie równie interesujący i pełen niezwykłych doświadczeń co obecny.

Magdalena Czarnecka / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj