czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 14 kwietnia 2011
  • wyświetleń: 3701

Pierwszy taki przeszczep

30-letni Damian Król z Czechowic-Dziedzic to pierwszy pacjent chory na mukowiscydozę, któremu polscy lekarze przeszczepili oba płuca. Operację przeprowadzili specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pacjent czuje się dobrze.

Mukowiscydoza to groźna i nieuleczalna choroba genetyczna, objawiająca się głównie przewlekłą chorobą układu oddechowego. Ratunkiem dla najciężej chorych pacjentów może być właśnie przeszczep płuc. Jako pierwszy zrobił to ośrodek w Zabrzu, który prowadzi największy w Polsce program transplantacji płuc.

30-letni pacjent, u którego dokonano transplantacji obu płuc, cierpiał na skrajnie ciężką niewydolność oddechową. Operację wykonał zespół lekarzy pod kierunkiem dr Jacka Wojarskiego, który od 6 lat odpowiada w zabrzańskim ośrodku za program przeszczepów płuc.

Dotychczas w Zabrzu wykonano ponad 50 przeszczepów płuc u chorych, których płuca były nieodwracalnie uszkodzone w wyniku różnych schorzeń. Oprócz tego Śląskie Centrum Chorób Serca słynie z transplantacji serca. Takich operacji przeprowadzono tu już ponad 900.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.