czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2011
  • wyświetleń: 3434

BPTL: powstają laboratoria

- Za 2 lata zacznie działać Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego - powiedział na antenie Radia Bielsko starosta bielski Andrzej Płonka.

Centrum powstaje w gminie Czechowice-Dziedzice w okolicach Bielskiego Parku Technologicznego, Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji. - Będzie zajmowało się budową i badaniem kompozytów, tych części w samolotach które są już powszechnie używane - mówi starosta Płonka.

Partnerami przedsięwzięcia są uczelnie, m.in.: Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, bielska Akademia Techniczno-Humanistyczna oraz Instytut Lotniczy z Warszawy. Na ponad 2-hektarowym terenie wybudowane zostaną dwie hale laboratoryjne oraz budynek administracyjny. Głównymi częściami centrum będą 2 laboratoria: materiałów kompozytowych oraz laboratorium do prób statycznych, w którym wykonywane będą m.in. badania wytrzymałościowe, próby rezonansowe i zmęczeniowe elementów kompozytowych.

Budowa centrum to koszt ok. 54 mln zł, większość pochodzi ze środków unijnych.

aka / czecho.pl, źródło: Radio Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.