czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 maja 2011
  • 14 maja 2011
  • wyświetleń: 6921

Pielgrzymują do Gołyskiej Pani

Za nami:

W sobotę, 14 maja z Zabrzega wyrusza piesza pielgrzymka do Matki Boskiej Gołyskiej w Chybiu. Pielgrzymi wyruszą o godz. 6.30 spod parafialnego kościoła. Do Chybia mają dotrzeć po godz. 10.00.

Matka Boslka Gołyska


Do lat 50., zanim wybudowano Zaporę Goczałkowicką, zabrzeżanie pielgrzymowali do Zarzecza, zalanej wsi, gdzie znajdował się słynącymi cudami obraz - Matki Bożej Gołyskiej.

Mieszkańcy Zarzecza, nie mieli własnego kościoła, należeli do parafii strumieńskiej. W przysiółku Gołysz zbudowali drewnianą kaplicę. Umieścili tam przyniesiony, według legendy, przez parobka z Częstochowy - obraz Matki Boskiej. Wśród mieszkańców szybko zyskał miano cudownego. Dlatego też w 1768 roku najpierw wybudowano murowaną kaplicę, a dwadzieścia lat później kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej. Tam też przeniesiono obraz Gołyskiej Pani.

W styczniu 1949 roku w Zarzeczu pojawiła się komisja, która rozpoczęła wycenę gospodarstw. Kościół, kaplica i wszystkie zabudowania miały znaleźć się pod wodą. Miejscowi zarzeczanie próbowali się bronić. Wieś była dobrze zagospodarowana. Bez skutku. Ostatnie nabożeństwo w murowanej już wtedy kaplicy odprawiono 10 maja 1953 roku. Spadł wtedy śnieg, który pokrył zieleniejące gałązki drzew i kwitnące sady. Dla ludzi był to znak, że Matka Boża Gołyska nie chce opuszczać swojego Zarzecza. W tym czasie obraz był już szeroko znany. Liczne wota były dowodem cudownych uzdrowień.

Dzisiaj obraz Matki Bożej Gołyskiej znajduje się w kościele parafialnym w Chybiu. Kult obrazu jest wciąż żywy. Co roku z sąsiednich miejscowości do Chybia przychodzą pielgrzymki. W maju obraz słynący cudami odwiedzają mieszkańcy Zabrzega z czechowickiej gminy.

SK / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.