czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 czerwca 2011
  • wyświetleń: 6362

Kopalnia Silesia: nowa ściana

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Marzec 2012 roku to przełomowa data dla funkcjonującego blisko pół roku na polskim rynku Przedsiębiorstwa Górniczego "Silesia". W tym czasie ruszy eksploatacja pierwszej nowej ściany 160, a zakładany średni poziom wydobycia węgla z tej ściany ma wynieść 4,5 tys. ton na dobę. Poziom zatrudnienia, który spółka planuje osiągnąć w tym czasie to 1300 osób.

Reklama

Będą inwestycje w kopalni Silesia


Zarząd PG Silesia już od chwili przejęcia kopalni podkreśla, że zarówno dla niego, jak i dla czeskiego inwestora - grupy EPH priorytetem jest stworzenie firmy o najwyższych standardach bezpieczeństwa pracy oraz inwestującej w nowoczesne rozwiązania. Wielomilionowe inwestycje, które miały miejsce od początku bieżącego roku, dotyczyły głównie modernizacji kopalni i prac przygotowawczych do wydobycia.

Zgodnie z planem robót przygotowawczych w Silesii już pracują dwa kombajny chodnikowe, które drążą wyrobiska korytarzowe. 1 czerwca PG Silesia zawarło z Grupą Famur kontrakt na leasing finansowy wraz z dostawą kompleksu wydobywczego. Tym samym spółka zrealizowała kolejny etap prac na drodze do rozpoczęcia eksploatacji pierwszej nowej ściany wydobywczej, planowanej na marzec 2012 roku. Planowane w tym czasie całkowite wydobycie brutto zakłada 5,7 tys. ton na dobę, z czego aż 4,5 tys. ton pochodzić będzie ze ściany 160. Docelowo PG Silesia będzie wydobywać węgiel w skali 3 miliony ton brutto na rok.

W skład tego kompleksu ścianowego najnowszej generacji wejdą m.in.: kombajn ścianowy FS 400, 170 sekcji zmechanizowanej obudowy ścianowej Fazos 14/41, przenośnik zgrzebłowy ścianowy i podścianowy Nowomag oraz wyposażenie elektryczne. Szczególnie istotnym elementem zamówionego przez PG Silesia kompleksu wydobywczego jest obudowa ścianowa Fazos 14/41, która została zaprojektowana do zróżnicowanych warunków górniczo-geologicznych. Jest to pierwsza na polskim rynku obudowa o bardzo dużym zakresie pracy, obejmującym od 1,6 do 4 metrów wysokości ściany, niewymagająca zastosowania nadstawek na spągnicach oraz stosowania przedłużacza mechanicznego na stojaku hydraulicznym.

Kompleks wyposażony zostanie w elementy systemu informatycznego e-kopalnia, pozwalającego na zdalny nadzór i diagnostykę stanu technicznego maszyn górniczych. Ten zaawansowany technologicznie sprzęt wspomaga prawidłowe kierowanie stropem eksploatowanej ściany.

aka / czecho.pl

źródło: PG Silesia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.