czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 lipca 2011
  • wyświetleń: 5245

Czechowice bez dzikich wysypisk?

Jest duża szansa no to, aby w Czechowicach-Dziedzicach zmniejszyła się ilość dzikich wysypisk śmieci. Tak zapewniała czechowickich radnych posłanka Mirosława Nykiel. Ułatwić to ma nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Śmieci porzucone przy ul. Legionów w Czechowicach
Śmieci porzucone przy ul. Legionów w Czechowicach-Dziedzicach. · fot. nan


- Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Na dostosowanie się do nowego systemu gminy będą miały 18 miesięcy. Najważniejszą zmianą, jaką wprowadza ustawa, jest przejęcie przez gminy gospodarki odpadami na ich terenie. Dotychczas każdy z właścicieli nieruchomości podpisywał indywidualną umowę z firmą, która odbierała od niego odpady. Ustawa zobowiązuje gminy do wyłonienia firm, które zajmą się odbiorem odpadów od właścicieli nieruchomości - mówiła podczas sesji Rady Miejskiej posłanka Mirosława Nykiel.

Właściciele nieruchomości za odbiór odpadów będą płacić do budżetu miejskiego tzw. podatek śmieciowy. - Dzięki temu ma zmniejszyć się liczba dzikich wysypisk i wyrzucania śmieci do rowów przy drogach oraz do lasów. Dotychczas każdy, kto tak zrobił, nie musiał płacić za odbiór tych śmieci. Po wejściu w życie ustawy zapłaci bez względu na to, co zrobi z odpadami - przekonuje posłanka Nykiel.

To od władz samorządu będzie zależeć naliczania opłaty śmieciowej. Może to być tzw. pogłówne, czyli równa stawka dla każdego mieszkańca oraz na podstawie ilości zużytej wody lub wielkości mieszkania. W skład opłaty będą wchodzić: koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i recyklingu odpadów.

nan / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.