czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 lipca 2011
  • wyświetleń: 2994

Powiatowy Przegląd Kronik OSP

23 lipca w siedzibie OSP w Jaworzu odbył się II Powiatowy Przegląd Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu bielskiego.

Kroniki OSP
II Powiatowy Przegląd Kronik OSP · fot. Powiat


Spotkanie, nad którym honorowy patronat przejął starosta bielski Andrzej Płonka, miało na celu wyłonienie najlepszych, najstaranniejszych i najdokładniej prowadzonych kronik oraz ich nagrodzenie i wytypowanie na Wojewódzki Przegląd Kronik OSP.

Poświęcono również wiele uwagi metodologii pisania kronik, sporządzania przypisów i komentarzy, a także ilustrowania zdjęciami, rycinami, mapkami. O roli kronik jako cennego źródła informacji i świadectwa przeszłości prelekcję przygotował Maciej Bujakowski z Akademii Techniczno - Humanistycznej. Na przegląd przyjechał również Ludwik Kotoński z Zarządu Głównego OSP w Warszawie, który przybliżył uczestnikom spotkania historię Plutonu 259 AK i wiele uwagi poświęcił Bolesławowi Chomiczowi - jednemu z głównych organizatorów i kreatorów ochotniczego ruchu strażackiego oraz Klemensowi Matusiakowi - działaczowi narodowemu, nauczycielowi z Bielska - Białej, ofiarnemu społecznikowi, zasłużonemu dla ruchu pożarniczego.

Komisja tegorocznego przeglądu w składzie Ludwik Kotoński, Kazimierz Chrapek i Stanisław Kucharczyk oceniła 18 kronik w 39 tomach. Nagrodę główną przyznano kronice OSP w Mesznej prowadzonej przez druhnę Ilonę Maślankę. Wyróżniono kronikę OSP w Bystrej prowadzoną przez dh Krzysztofa Sromka, kronikę OSP Świętoszówka, którą zajmuje się dh Zofia Rojczyk i kronikę OSP Bestwinka prowadzoną przez dh Józefa Distela. Przyznano także wyróżnienie dla Komendanta Gminnego OSP w Czechowicach - Dziedzicach.

Na spotkanie, którego głównym organizatorem był komendant Powiatowego Zarządu OSP Jan Cholewa, przybyli Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku - Białej Adam Caputa, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Aleksander Radkowski i przedstawiciele lokalnych mediów. Prezes Jan Cholewa poinformował zebranych, że Zarząd OSP zamierza opracować i wydać album pożarnictwa powiatu bielskiego oraz kontynuować co trzy lata organizację powiatowego przeglądu kronik OSP.

aka / czecho.pl, źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.