Wiadomości

  • 11 sierpnia 2011
  • wyświetleń: 2332

Jak wypoczywać wśród zwierząt?

Lato w pełni. Wakacyjna pogoda zachęca do długich spacerów, popularnością cieszy się wypoczynek w cieniu górskiego lasu. Aby jednak radosne chwile spędzone na łonie przyrody nie przerodziły się w koszmar należy unikać pewnych sytuacji i pamiętać o kilku istotnych kwestiach, o których przypomina Urząd Miejski.

Dzik
Dziki


Spotkanie z młodym dzikim zwierzęciem

Mimo tego, że pozostawiona bez opieki młoda sarenka wzbudza w nas instynkt opiekuńczy, pamiętajmy, że dzikie zwierzę należy pozostawić naturze. Matka z pewnością nie porzuciła potomka, tylko oddaliła się od niego na jakiś czas. Gdy jednak po powrocie wyczuje na swym dziecku zapach człowieka, z pewnością porzuci malucha i nie zbliży się do niego, co może skazać go na niechybną śmierć.

Rozważając chęć przygarnięcia małego leśnego pupila należy liczyć się z konsekwencjami, jakie to za sobą niesie. Przetrzymywanie zwierząt dzikich bez stosownego zezwolenia jest zagrożone karą grzywny.

Wychowywane przy człowieku dzikie zwierzę może w pewnym okresie swojego życia stać się niebezpieczne dla opiekunów. Sytuacje takie zdarzały się w przypadku utrzymywania młodych kozłów (samców sarny). Dojrzewający koziołek może stać się agresywny szczególnie w stosunku do kobiet w okresie menstruacji. Może je zaatakować i dotkliwie poranić.

Spotkanie z jakimkolwiek dzikim zwierzęciem, do którego da się podejść

Płochliwość i chęć ucieczki przed człowiekiem są naturalnymi objawami charakterystycznymi dla zdrowych dzikich zwierząt. Jeśli zatem napotykamy zwierzę, które przed nami nie ucieka a wręcz podchodzi do człowieka, z całą pewnością nie należy go dotykać. Naturalnego przed człowiekiem strachu nie odczuwają zwierzęta oswojone (a nie możemy mieć pewności, że z takim właśnie mamy do czynienia) oraz chore. Groźną chorobą, która w szczególności może manifestować się u zwierząt brakiem lęku przed ludźmi, jest wścieklizna.

Dzikich słabych lub rannych zwierząt nie należy dotykać. Bezpiecznie jest wezwać odpowiednie służby, które w sposób profesjonalny zajmą się zwierzęciem. Absolutnie nie wolno takich zwierząt zabierać do domu. Najczęściej zwierzę po wypadku komunikacyjnym jest w szoku, wówczas może dojść do pogryzienia człowieka próbującego mu pomóc. Należy pamiętać, że dzieje się tak nie tylko z dzikimi zwierzętami, ale nawet naszymi domowymi pupilami.

Wycieczki i podróże ze zwierzętami towarzyszącymi

Posiadacze psów muszą pamiętać o obowiązkowym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Szczególnie psy miłośników górskich leśnych wycieczek oraz myśliwych powinny być poddawane regularnym szczepieniom, gdyż są narażone na kontakt z dzikimi zwierzętami o nieznanym statusie zdrowotnym. Mimo braku obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie, należy zadbać o zabezpieczenie przed wścieklizną szczególnie wychodzące koty. Dotyczy to także zwierząt miejskich. Kot wychodzący często wdaje się w bójki z innymi kotami, kunami i szczurami, przez co staje się narażony na zakażenie różnymi groźnymi chorobami (w tym także wścieklizną).

Przed podróżą zagraniczną należy zorientować się, jakie dokumenty zwierzęcia towarzyszącego są wymagane w danym kraju docelowym lub tranzytowym. Wymagania stawiane przez dane państwo należy poznać już na etapie planowania podróży, bo w niektórych przypadkach procedura uzyskiwania niezbędnych dokumentów rozpoczyna się ponad pół roku przed wyjazdem.

Podróżując z psem autem, należy pamiętać by podczas postoju nie zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie. W upalne dni już po krótkim czasie może przez to dojść u psa do udaru cieplnego, który często kończy się śmiercią.

Pogryzienie człowieka przez zwierzę

W przypadku pogryzienia człowieka przez zwierzę-sprawca pogryzienia powinien być doprowadzony do lekarza weterynarii. Zawsze należy dążyć do ustalenia tożsamości właściciela zwierzęcia. Jeśli do pogryzienia dojdzie np. w parku czy lesie, należy spisać dane właściciela zwierzęcia. Bez nich nie ma możliwości dotarcia do zwierzęcia i ustalenia jego statusu zdrowotnego. Jeśli nie można jednoznacznie wykluczyć podejrzenia wścieklizny u zwierzęcia, które pogryzło człowieka konieczne bywa poddanie ofiary pogryzienia szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Zwierzęta porzucone lub utrzymywane w złych warunkach

Wakacje to okres, w którym nieodpowiedzialni właściciele czworonogów masowo porzucają swoje zwierzęta. Jeśli spotkamy błąkające się bezdomne zwierzę, należy powiadomić o fakcie schronisko dla bezdomnych zwierząt lub właściwy terytorialnie Urząd Gminy. Z całą pewnością zwierzęciu lepiej będzie w schronisku niż wtedy, gdy błąka się przepędzane, wylęknione, głodne i spragnione.
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela jest znęcaniem się nad zwierzęciem, a osoba dopuszczająca się tego czynu podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
O każdym przypadku znęcania się nad zwierzęciem towarzyszącym lub gospodarskim można powiadomić Policję, lekarza weterynarii lub bezpośrednio Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bielsku-Białej. Pamiętajmy, że utrzymywanie zwierzęcia bez dostępu do wody i pokarmu, zwłaszcza w upalne dni, jest przejawem okrucieństwa i zachowaniem niegodnym człowieka.


W przypadkach jakichkolwiek wątpliwości i pytań można bezpośrednio kontaktować się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Bielsku-Białej (Katarzyna Wierzbinka - tel. 691 486 152) lub z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Bielsku-Białej (tel. 33 496 01 80, Bielsko-Biała ul. Karpacka 76, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30).

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.